Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Yellenová: Je třeba zvážit, zda nenastal čas snížit cla na čínské zboží

Spojené státy by měly zvážit, zda nenastala doba ke snížení amerických cel na čínské zboží, protože takový krok by mohl mít příznivý vliv na snížení americké inflace, která letos stoupla nejvýše za 40 let. Uvedla to ministryně financí USA Janet Yellenová.

USA, Čína

USA by v rámci boje proti inflaci mohly snížit cla uvalená na řadu nestrategického zboží z Číny, jako jízdní kola nebo oblečení. Foto: iStock

„Chceme udělat vše, co můžeme, abychom snížili inflaci,“ řekla Yellenová v rozhovoru s televizí Bloomberg. Zmínila mimo jiné rozhodnutí prezidenta Joea Bidena uvolnit strategické rezervy ropy a snaha vyřešit narušení dodavatelských řetězců. Podle ní by stálo za zvážení také snížení cel.

Komentář Yellenové přišel krátce poté, co poradce Bílého domu Daleep Singh naznačil, že USA by v rámci boje proti inflaci mohly snížit cla uvalená na řadu nestrategického zboží z Číny, jako jízdní kola nebo oblečení.

Inflace je pro Bidena zásadní problém. Jeho obliba u veřejnosti klesá s tím, jak rostou náklady na energie, potraviny a další základní zboží. Jeho demokratům tak hrozí, že v listopadových volbách ztratí většinu v Kongresu.

Yellenová již dříve uvedla, že inflace ve Spojených státech již možná dosáhla svého vrcholu. Varovala však, že ceny mohou zůstat zvýšené ještě nějakou dobu, napsala agentura Reuters.

(ČTK)