Zlato (oz) / USD
1 819,44
0,10 %
Zlato (oz) / CZK
38 947,40
0,19 %
EUR / USD
1,14
0,03 %
USD / CZK
21,41
0,28 %
Světová ekonomika
WTO: Výpadky v globálním dodavatelském řetězci jsou přechodné, příští rok skončí

Výpadky v globálním dodavatelském řetězci jsou pouze přechodné, skončit by měly v příštím roce. Uvedla to podle agentury Reuters generální ředitelka Světové obchodní organizace (WTO) Ngozi Okonjová-Iwealová.

Potíže v globálním dodavatelském řetězci, například nedostatek čipů, nyní ohrožují zotavování světové ekonomiky z útlumu způsobeného pandemií nemoci covid-19. Vedly rovněž k výraznému vzestupu inflace. Foto: iStock

„Tuto situaci hodnotíme tak, že to není strukturální problém. Je to přechodná záležitost,“ prohlásila šéfka WTO. Předpověděla, že výpadky v globálním dodavatelském řetězci budou pokračovat také v příštím roce, ale během několika měsíců se vyřeší.

Potíže v globálním dodavatelském řetězci, například nedostatek čipů, nyní ohrožují zotavování světové ekonomiky z útlumu způsobeného pandemií nemoci covid-19. Vedly rovněž k výraznému vzestupu inflace, upozornila agentura Reuters.

Globální nedostatek čipů nyní komplikuje výrobu spotřební elektroniky i automobilů. K omezování produkce kvůli němu musela v letošním roce přikročit také Škoda Auto.

(ČTK)