Zlato (oz) / USD
1 976,32
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

WTO v příštím roce očekává výrazné zpomalení růstu globálního obchodu

Světová obchodní organizace (WTO) v příštím roce očekává výrazné zpomalení růstu globálního obchodu se zbožím. Poptávku po dovozu totiž podkopávají prudce rostoucí ceny energií, pokračující růst úrokových sazeb a čím dál dražší potraviny a hnojiva. WTO tak v základním scénáři očekává nárůst obchodu o jedno procento, zatímco v dubnu počítala se zvýšením o 3,4 procenta.

data
Světová obchodní organizace (WTO) v příštím roce očekává výrazné zpomalení růstu globálního obchodu se zbožím. Foto: iStock

Odhad letošního růstu naopak WTO zlepšila, a to na 3,5 procenta z dříve předpokládaných tří procent. Organizace nicméně poukázala na vysokou nejistotu spojenou s prognózami. Letošní růst globálního obchodu se zbožím by se podle ní mohl pohybovat v rozpětí od dvou do 4,9 procenta. V příštím roce WTO počítá v nejhorším scénáři s poklesem o 2,8 procenta, zatímco v nejlepším scénáři očekává nárůst o 4,6 procenta, uvedla agentura Reuters.

Generální ředitelka WTO Ngozi Okonjová-Iwealová dnes varovala vlády před zaváděním obchodních restrikcí s cílem podpořit zásobování domácího trhu. „Omezení globálních dodavatelských řetězců by jen prohloubilo inflační tlaky, což by časem vedlo k pomalejšímu hospodářskému růstu a ke zhoršení životní úrovně,“ uvedla.

Svět podle šéfky WTO potřebuje větší diverzifikaci a menší koncentraci výroby zboží a poskytování služeb. To by mělo podpořit hospodářský růst i dlouhodobou stabilitu cen omezením vlivů lokálních výpadků, například v důsledku nepříznivého počasí.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika