Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Washington chce ztrojnásobit cla na čínskou ocel a hliník dovážené do USA

Americký prezident Joe Biden chce ztrojnásobit cla uvalená na čínskou ocel a hliník dovážené do Spojených států. Dnes to podle serveru CNBC oznámil Bílý dům. Čínský dovoz těchto kovů odsoudil jako nekalou konkurenci, která poškozuje americké pracovníky. Výše cla nyní v průměru činí 7,5 procenta.

Čína, ocel
Americký prezident Joe Biden chce ztrojnásobit cla uvalená na čínskou ocel a hliník dovážené do Spojených států. Foto: iStock

Washington také oznámil, že zahajuje vyšetřování „nekalých čínských praktik v odvětví stavby lodí, námořní dopravy a logistiky“. To je podle agentury AFP reakce na žádost několika odborových organizací v tomto odvětví.

Oznámení přichází šest měsíců před prezidentskými volbami. Podle CNBC si Biden, který usiluje o znovuzvolení, musí zajistit hlasy voličů v klíčovém americkém státě Pensylvánie. Tam má dnes v Pittsburghu navštívit sídlo odborového svazu pracovníků v oceli United Steelworkers (USW).

Demokratický prezident chce lidi přesvědčit, že je nejlepším spojencem zaměstnanců a odborů. Nedávno získal podporu USW do voleb zejména díky svému odporu proti převzetí amerického ocelářského gigantu U.S. Steel japonskou společností Nippon Steel.

Oznámení Bílého domu přicházejí v čase intenzivní rivality s Čínou. A to navzdory obnovenému dialogu mezi oběma zeměmi po návštěvě americké ministryně financí Janet Yellenové v Číně v minulém týdnu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika