Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Warren Buffett se zbavil třetiny svých akcií v IBM

Americká technologická společnost IBM ztratila důvěru jednoho ze svých největších akcionářů. Investiční skupina Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta prodala třetinu ze svého podílu v IBM. Buffett to řekl v rozhovoru se CNBC.

Americká technologická společnost IBM ztratila důvěru jednoho ze svých největších akcionářů. Foto: iStock

Warren Buffett vlastnil na konci loňského roku zhruba 81 milionů akcií IBM, což podle agentury Bloomberg odpovídá podílu kolem 8,7 procenta. Od počátku letošního roku prodal zhruba třetinu z tohoto podílu. „Nehodnotím IBM stejně jako před šesti lety, kdy jsem začal nakupovat. Přehodnotil jsem ji o něco níže,“ řekl Buffett CNBC. „Když se dostala nad zhruba 180 dolarů (za akcii), prodali jsme rozumné množství akcií.“

Cena akcií IBM se 14. února dotkla 180 dolarů (4400 Kč) a o dva dny později vzrostla na 182,78 USD. Ve čtvrtek zavřely akcie na ceně 159,05 USD, uvedla agentura Reuters. Berkshire Hathaway stále vlastní více než 50 milionů akcií IBM. Při současné ceně firma zastavila další prodej akcií, dodal známý americký investor, jemuž se přezdívá „věštec z Omahy“.

Podle Buffetta si IBM nevedla tak dobře, jak on sám očekával, když začal před šesti lety nakupovat akcie, nebo jak očekávalo vedení technologická společnosti. „Důvodem je zřejmě to, že na trhu je velmi silná konkurence. IBM je velká, silná společnost, ale má také velké, silné konkurenty,“ uvedl.

Vzhledem k dlouhodobému podhodnocování technologického sektoru firmou Berkshire Hathaway a neochotě Buffetta investovat do podnikání, které pro něj bylo obtížnější pochopit, byla investice do IBM zpočátku překvapením. Nakonec byl pro Berkshire Hathaway nákup podílu v technologické společnosti jednou z největších investic do akcií, spolu s investicemi do firem American Express, Coca-Cola, Wells Fargo a v poslední době také do společností Appla a Kraft Heinz.

Letošní příjmy IBM do konce března klesly o tři procenta na 18,2 miliardy USD a zaostaly za očekáváním analytiků. Firma zaznamenala pokles příjmů již dvacáté čtvrtletí za sebou. Hrubá zisková marže, tedy podíl hrubého zisku na tržbách, se snížila z loňských 46,5 procenta na 42,8 procenta.

(ČTK, red)

Další z kategorie Světová ekonomika