Zlato (oz) / USD
1 939,26
1,98 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Vztahy mezi Čínou a Německem má povzbudit zvláštní asociace

Vztahy mezi čínskými a německými politiky a manažery má povzbudit k tomu určený klub vytvořený podle německo-amerického vzoru. Informuje o tom agentura Reuters. Obě země si mezi sebou jen v první polovině loňského roku vyměnily zboží za téměř 100 miliard eur (2,5 bilionu Kč). Pro Německo orientované na vývoz je Čína podle Reuters klíčovým obchodním partnerem, jehož význam v tomto století dále poroste.

China-Bridge má předobraz v neziskové organizaci Atlantic-Bridge (německy Atlantik-Brücke). Foto: iStock

„Čína bude jednou z globálních mocností, které budou toto století utvářet. Německo potřebuje dialog, který by mezi sebou vedli byznysmeni, politici a občanská společnost,“ řekl agentuře bavorský konzervativní politik Hans-Peter Friedrich, který v stane čele nové asociace pod názvem China-Bridge, tedy Most do Číny.

Dalšími členy budou třeba manažer německého softwarového koncernu SAP Andreas Hube nebo Mike De Vries – hlava čínsko-německého vědecko-technologického parku Hi Tech Park Holding se sídlem v Heidelbergu.

Podle zasvěcených není záměrem nového spolku řešit každodenní politické tahanice, ale vytvářet kanály pro dialog mezi občany a institucemi obou zemí. Friedrich také zdůraznil, že asociace nebude vůči Číně nekritická.

China-Bridge má předobraz v neziskové organizaci Atlantic-Bridge (německy Atlantik-Brücke). Ta vznikla v roce 1952 a měla posílit německo-americké přátelství. Jejími členy se stalo na 500 předních zástupců z oblasti obchodu, politiky, vědy a médií a existuje dodnes.

(ČTK)

 

Další z kategorie Světová ekonomika