Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Z výkyvů na akciových trzích těží japonský jen a švýcarský frank

Z výkyvů na akciových trzích těží japonský jen a švýcarský frank považované investory za bezpečnou měnu. K dolaru obě měny přidávají zhruba 0,5 procenta.

Trhy mají trochu menší ochotu k riziku a z toho těží japonský jen a švýcarský frank. Foto: iStock

Americkou měnu táhnou dolů kromě nestabilních akciových trhů i rostoucí očekávání, že americká centrální banka (Fed) i kvůli nestabilním finančním trhům zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb a že se období zpřísňování měnové politiky chýlí ke konci.

Včera před 17:30 SEČ přidával japonský jen k dolaru 0,55 procenta na 110,40 JPY. Švýcarský frank si pak k dolaru připsal 0,47 procenta, když se dolar prodával za 0,9834 CHF. Euro k dolaru zpevňovalo asi o 0,1 procenta na 1,1446 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, pak ve stejnou dobu ztrácel 0,1 procenta na 96,37 bodu.

Akciový index S&P 500 se tento týden propadl na své téměř 20měsíční minimum a blížil se stavu, kdy se hovoří o takzvaném medvědím trhu, když akcie vykazují dlouhodobý pokles. Následně ale stejně jako dva další nejdůležitější americké akciové indexy ve středu vykázal největší denní nárůst za deset let, aby ve čtvrtek ráno opět výrazně klesl.

„Trhy mají trochu menší ochotu k riziku a z toho těží japonský jen a švýcarský frank,“ shrnul situaci pro agenturu Reuters analytik Lee Hardman z londýnské pobočky banky MUFG.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika