Zlato (oz) / USD
1 285,68
0,07 %
Zlato (oz) / CZK
29 690,22
0,26 %
EUR / USD
1,12
0,16 %
USD / CZK
23,09
0,19 %
Světová ekonomika
Volkswagen pozastaví přípravy na nabídku akcií nákladní divize

Německá skupina Volkswagen pozastaví přípravy na primární nabídku akcií své divize nákladních aut Traton, dokud se podmínky na trhu nezlepší. Vyplývá to z včerejšího sdělení automobilky. Primární nabídka by podle očekávání měla být letos v Německu největším vstupem na burzu.

Volkswagen už dříve uvedl, že by mohl nabídnout až 25 procent akcií Tratonu. Z prodeje by mohl získat pět až šest miliard eur. Foto: iStock

Volkswagen už dříve uvedl, že by mohl nabídnout až 25 procent akcií Tratonu. Z prodeje by mohl získat pět až šest miliard eur (128,3 miliardy až 154 miliard Kč). Informované zdroje v lednu agentuře Reuters řekly, že nabídka by se mohla uskutečnit v dubnu.

Blížící se odchod Británie z Evropské unie a obchodní spory mezi USA a Čínou vyvolaly na akciových trzích velkou nejistotu a investoři jsou spíše váhaví. Prudké výkyvy na trzích také způsobují, že je obtížné stanovit cenu pro primární nabídku.

Loni v září odložila plány na primární nabídku akcií švédská společnost Volvo Cars, jejímž majitelem je čínská firma Geely. Jako důvod tehdy uvedla obchodní napětí a pokles automobilového sektoru.

Witter: Trh zůstává nestabilní

Informované zdroje v posledních dnech uváděly, že Volkswagen zvažuje změnu v plánované nabídce, včetně toho, že by na 15 procent snížil podíl, který chce nabídnout k prodeji. Finanční ředitel Frank Witter v úterý prohlásil, že představenstvo jednomyslně podpořilo myšlenku primární nabídky akcií divize, upozornil však, že trh zůstává nestabilní. Prohlásil také, že nabídka Tratonu by se neměla uskutečnit za každou cenu.

Divize Traton zahrnuje značky nákladních aut VW, Man a Scania a do loňského srpna se jmenovala Volkswagen Truck & Bus. Vstup na burzu má posílit snahu Volkswagenu vytvořit z divize globálního hráče na trhu nákladních aut. Mohl by také poskytnout firmě zdroje na prohloubení vztahů s americkou firmou Navistar, ve které v současnosti vlastní podíl 16,85 procenta.

(ČTK)