Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Vládě USA hrozí platební neschopnost, jedná proto s Kongresem

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa s představiteli Kongresu dál vyjednává o podmínkách financování federální vlády, které od soboty hrozí platební neschopnost. Trump podle mluvčího Bílého domu Seana Spicera současně trvá na tom, aby zákonodárci vyčlenili peníze pro stavbu zdi na hranicích s Mexikem, uvedla dnes agentura Reuters.

Bílý dům nabídl demokratům za souhlas jejich s „mexickou zdí“ miliardy na dotace Obamacare. Foto: iStock

Bez příslušného souhlasu Kongresu hrozí, že vláda nebude mít od soboty peníze na svůj provoz. Republikáni prezidenta Trumpa sice mají v obou komorách parlamentu většinu, ale ve 100členném Senátu, kde mají 52 mandátů, potřebují k prosazení finančních opatření 60 hlasů. Bez pomoci demokratů se tak neobejdou.

Takzvaný shutdown, kdy federální vláda zůstala kvůli politickému patu asi dva týdny bez financí, nastal v USA například v roce 2013. Tento stav, kdy byly uzavřeny některé státní instituce, podle ratingové agentury Standard & Poor’s přišel americkou ekonomiku na zhruba 24 miliard dolarů (skoro 594 miliard Kč).

Obamacare v potížích

Donald Trump již v neděli na twitteru varoval demokratické zákonodárce, že bez jejich souhlasu přijde o peníze i zdravotnická reforma někdejšího prezidenta Baracka Obamy, lidově zvaná Obamacare. „Obamacare je ve vážných potížích. Demokraté potřebují velké peníze, aby mohla fungovat, jinak skončí dřív, než by si kdokoli pomyslel,“ napsal americký prezident.

Bílý dům podle deníku The Huffington Post uvedl, že za souhlas s částkou 1,5 miliardy dolarů (37 miliard Kč) na zahájení výstavby hraniční zdi nabídl demokratům mimo jiné sedm miliard dolarů (173 miliard Kč) na dotace pojistek pro Obamacare.

Trump podle Spicera nehodlá od požadavků na peníze pro zeď ustoupit, neboť je spolu s výdaji na armádu považuje za prioritu k posílení bezpečnosti USA. Bílý dům dnes podle Reuters také uvedl, že další hlasování Kongresu o republikánské náhradě za Obamacare zřejmě není možné v nadcházejících týdnech čekat. Trump se zavázal Obamovu zdravotní reformu zrušit, zatím se mu to ale nepodařilo.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika