Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Světová ekonomika
Vláda USA vypracovala strategii boje s kybernetickými hrozbami

Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost včera zveřejnilo novou národní strategii boje s kybernetickými hrozbami. Dokument podle agentury Reuters reaguje zejména na obavy z hackerských útoků před dalšími velkými volbami, které Spojené státy očekávají v listopadu. Voliči v nich rozhodnou o obsazení Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu amerického Kongresu.

Vláda USA vypracovala strategii boje s kybernetickými hrozbami. Foto: iStock

„Kybernetické prostředí se mění v reálném čase, dosáhli jsme historického bodu obratu,“ komentovala novou strategii ministryně Kirstjen Nielsenová. „Je zřejmé, že ohrožení ze strany našich soupeřů jde na samou dřeň státu,“ dodala.

Pětatřicetistránkový dokument upozorňuje, že USA čelí stále širšímu rejstříku zločinců, kteří se snaží kybernetický prostor zneužít. Velkou hrozbou jsou podle amerického ministerstva „národní státy“. I nestátní útočníci ale nabývají takových schopností, že se vyspělým národním státům vyrovnají.

Do roku 2020 bude podle americké národní strategie připojeno k internetu 20 miliard zařízení. „Riziko vyvolané rostoucím počtem a rozmanitostí těchto zařízení je podstatné,“ varuje dokument. Vláda musí svou strategii promýšlet dál, než jen k ochraně konkrétních cílů. Spojené státy čelí systémovým rizikům, která postihují technologické giganty i domácnosti.

Šifrování a anonymita

V roce 2015 se hackerům podařilo dostat se k osobním záznamům zhruba čtyř milionů amerických státních zaměstnanců, celkem k datům 22 milionů Američanů, uvádí ministerstvo. Americká policie musí v boji proti zločinu více přihlížet k takovým jevům, jako je šifrování komunikace, využívání anonymních sítí nebo existence kryptoměn.

K nejvíce ohroženým cílům ministerstvo pro vnitřní bezpečnost řadí finanční, energetické a komunikační systémy.

(ČTK)