Zlato (oz) / USD
1 905,32
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Viceguvernérka ČNB odmítla, že by kroky centrální banky vedly k vyšší inflaci

Viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová odmítla, že by kroky centrální banky v měnové politice vedly k vyšší inflaci a vyšším inflačním očekáváním společnosti. Dodala, že nevěří názorům ekonomů, podle kterých lze dlouhodobě kumulované inflační tlaky srazit jednou rychlou akcí, po níž se trajektorie inflace rychle vrátí dolů. Někteří ekonomové tvrdí, že by ČNB měla při rostoucí inflaci sazby dále zvedat.

Eva Zamrazilová
nevěří názorům ekonomů, podle kterých lze dlouhodobě kumulované inflační tlaky srazit jednou rychlou akcí, po níž se trajektorie inflace rychle vrátí dolů. Foto: ČNB

„Proto říkáme, že sazby budou muset zůstat vyšší po delší dobu než na neutrální tříprocentní úrokové sazbě,“ uvedla. Upozornila na to, že měnověpolitická úroková sazba už nyní zasahuje pouze polovinu firem v domácím sektoru, protože ty si již berou úvěry v eurech za tři nebo čtyři procenta.

„Inflace je největším ekonomickým problémem ČR, ministr financí není od toho, aby radil ČNB, co má dělat. Ta má klíčovou kompetenci. ČNB dělá kroky k tomu, aby dostala inflaci minimálně do tolerančního pásma,“ reagoval ministr financi Zbyněk Stanjura (ČNB).

Bankovní rada ČNB počátkem února ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Na stejné úrovni je od loňského června. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla rada na příštím jednání zváží, zda sazby ponechá na současné úrovni, nebo je zvýší.

Podle dat Eurostatu má Česká republika nyní třetí nejvyšší inflaci v Evropské unii. Meziroční inflace podle Eurostatu v Česku v lednu zrychlila na 19,1 procenta z prosincových 16,8 procenta. Nejrychleji rostly ceny v Maďarsku a pak Lotyšsku. V Evropské unii míra inflace v lednu činila deset procent.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika