Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Věřitelé budou dál kontrolovat rozpočtovou politiku Řecka

Věřitelé z eurozóny budou i po skončení třetího záchranného programu kontrolovat rozpočtovou politiku Řecka. Takzvaný zvýšený dohled má zajistit, že Řecko splní stanovené rozpočtové cíle. Informovala o tom dnes Evropská komise (EK).

Zástupci věřitelů budou každé tři měsíce navštěvovat Atény, aby odhalili případná rizika. Foto: iStock

„Zvýšený dohled není čtvrtý (záchranný) program. Nezahrnuje žádné nové závazky ani podmínky. Je to systém na podporu dokončení současných reforem,“ uvedl evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pierre Moscovici. Odmítl přitom kritiku, že tento systém poskytne věřitelům nadměrnou kontrolu nad řeckou ekonomikou.

Zástupci věřitelů budou každé tři měsíce navštěvovat Atény, aby odhalili případná rizika a zajistili, že Řecko bude pokračovat v realizaci dohodnutých reforem daní, důchodového systému a trhu práce.

Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat mezinárodní věřitele o úvěrovou pomoc. V současnosti země prochází už třetím záchranným programem, který skončí 20. srpna. Atény jsou přesvědčeny, že si pak budou schopny zajišťovat potřebné finanční prostředky na dluhopisových trzích.

„Zvýšený dohled má za úkol pomoci Řecku získat důvěru u finančních trhů, investorů a podniků,“ uvedl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Před skončením záchranného programu získá Řecko od věřitelů z eurozóny poslední půjčku v objemu 15 miliard eur (389 miliard Kč). Věřitelé navíc Aténám slíbili zlepšení podmínek pro splácení stávajících dluhů.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika