Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Válka na Ukrajině oslabila ukrajinskou hřivnu proti světovým měnám včetně koruny

Válečný konflikt na Ukrajině oslabil kurz ukrajinské hřivny proti téměř všem světovým měnám včetně české měny, což navzdory souběžnému oslabení české koruny snižuje kupní sílu Ukrajinců v Česku. Kurz hřivny proti české koruně oslabil za poslední měsíc, tedy od 14. února do dneška, o 2,69 procenta, řekl dnes ČTK analytik společnosti XTB Štěpán Hájek.

hřivna, dolar
Na páru s americkým dolarem hřivna oslabila o 5,92 procenta. Foto: iStock

Za stejné období podle něj oslabila hřivna proti euru o 4,62 procenta. Pod největším tlakem je ale proti americkému dolaru, neboť dolar je stále rezervní měnou číslo jedna. „Na páru s americkým dolarem hřivna oslabila o 5,92 procenta. A ačkoliv poklesy nejsou příliš dramatické, především v porovnání s ruským rublem, je zde riziko, že bude z měny pokračovat odliv zahraničního kapitálu, což jí může dále oslabovat,“ uvedl Hájek.

Hřivna je na páru s dolarem nyní nejslabší ve své historii, když oslabuje soustavně již od poloviny listopadu, tedy ještě předtím, než se začala ruská armáda shromažďovat v blízkosti hranic s Ukrajinou. Ze své nejsilnější úrovně v roce 2021 oslabila proti dolaru o 15,80 procenta. V průběhu války přišlo spíše skokové oslabení jako reakce investorů na narůstající riziko. Od té doby se ale daří hřivně ztráty postupně likvidovat, dodal.

Válečný konflikt je podle něho z velké části již započítán v aktuálním kurzu hřivny a solidarita západních zemí bude pokračovat v co nejrychlejší obnově ukrajinské ekonomiky, s vedlejším cílem zpevnit domácí měnu. Rizikem je stále dlouhotrvající válečný konflikt a případná okupace Ukrajiny, což by zabrzdilo zotavení tamní ekonomiky a vytvářelo další tlak na měnu, upozornil Hájek.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika