Zlato (oz) / USD
1 909,89
0,74 %
Jistota ve vlastních rukou
0

USA těží víc ropy než Saúdská Arábie

Cena lehké americké ropy je na začátku rychlého poklesu k 50 dolarům za barel (159 litrů). Je o tom přesvědčen John Kilduff, zakládající partner energetického hedgeového fondu Again Capital, kterému předpovědi většinou vycházejí. A také není pochyb, že i ropa Brent, kterou využívají české rafinerie, půjde s cenou dolů.

OPEC ve spolupráci s Ruskem a dalšími těžaři omezila těžbu o 1,8 milionu barelů denně. Foto: iStock

Zvyšující se produkce v USA a velké zásoby, stejně jako výprodej ropy na burze a silnější dolar, to vše vytváří tlak na snížení ceny. Ta klesá už šestý den v řadě. „Cenu ropy srazil nejsilnější dolar za poslední dva měsíce,“ konstatoval Kilduff v televizi CNBC. Upozornil také na inverzní vztah mezi cenou ropy a dolarem. Když jedno stoupá, druhé oslabuje. Není to tak sice vždy, ale teď to tak je.

„Když dolarový index klesl na 86 centů, ropa se dostala na 66 dolarů. Dolarový index nyní stoupl nad 90 centů a ropa propadla na 60 dolarů za barel a je připravena na rychlou cestu kolem 50 dolarů za barel, domnívám se,“ cituje server CNBC Kilduffa.

Export ropy do Emirátů

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) úspěšně snížila celosvětové zásoby ropy, když ve spolupráci s Ruskem a dalšími těžaři omezila těžbu o 1,8 milionu barelů denně. Nejvíc k tomu přispěla Saúdská Arábie, ale Kilduff tvrdí, že zatímco Saúdové vývoz ropy obětavě snížili, jiné země začaly výpadek nahrazovat exportem rafinovaných produktů jako je benzín.

A to měl OPEC podle Kilduffa štěstí, že v loňském roce došlo k významným výpadkům z ropovodů v Severním moři a na západě Spojených států. „Trh by potřeboval další velmi významný výpadek těžby, který by cenu ropy zvýšil, tím spíš, že pokles produkce Venezuely se zřejmě již odrazil ode dna,“ řekl Kilduff.

A to američtí naftaři stále zvětšují svůj podíl na globálním exportním trhu. „Věřte nebo ne, minulý týden jsme vyvezli ropu do Spojených arabských emirátů,“ uvedl Kilduff. „I na tom je vidět jak pronikáme na trhy v Indii, v Číně ke zklamání Rusů, Iráčanů a Íránců.“

Podle názoru Johna Kilduffa bude narůstající výroba v USA blokovat růst ceny ropy. Americká produkce v lednu činila 10,25 milionu barelů denně a překonala saúdskou produkci 9,98 milionu barelů. Na absolutní špici se stále drží Rusko, které podle tamního ministerstva energetiky produkovalo 10,98 milionu barelů ropy denně.

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika