Zlato (oz) / USD
1 909,02
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

USA chtějí zvýšit domácí těžbu vzácných kovů

Spojené státy už nechtějí být závislé na dovozu kovů vzácných zemin, které jsou nenahraditelné v elektrotechnickém průmyslu. Americké ministerstvo obchodu proto zveřejnilo plán, který je odpovědí na hrozbu Pekingu, že Čína zastaví jejich export do USA v rámci sílící obchodní války mezi oběma největšími ekonomikami světa. Klíčovým dodavatelem vzácných kovů je Čína, ale také například Rusko. Cílem plánu Washingtonu je zvýšit těžbu vzácných kovů v USA.

USA nechtějí být závislé na dovozu vzácných kovů. Chtějí těžit více. Foto: iStock

Zpráva zveřejněná v úterý obsahuje 61 konkrétních doporučení. Navrhuje opatření typu nízko úročených úvěrů, investic do výzkumu vzácných kovů nebo nařízení zbrojařským firmám nakupovat pouze ty, které byly vytěženy v USA.

Spojené státy svou spotřebu teď musejí z více než 50 procent pokrývat dovozem. Největším producentem těchto kovů je Čína, která se v roce 2017 na jejich celosvětové produkci podílela z 81 procent a zároveň vlastní asi 37 procent jejich světových zásob. Čína uvalila embargo na vývoz vzácných kovů už v roce 2010, tehdy se týkal jejich exportu do Japonska.

Washington ve své zprávě navrhuje navázat užší spolupráci nejen s Japonskem, ale i s Austrálií, Kanadou, Evropskou unií a Jižní Koreou, aby zajistily stabilní dodávky. Jako zásadní pro národní bezpečnost USA označuje zpráva 35 nerostných surovin, mezi nimiž jsou uran, titan a prvky vzácných zemin. Ve Spojených státech se netěží 14 z těchto 35 nerostů.

Jak připomněla agentura Reuters, vzácné kovy se v USA těží na jediném místě – v kalifornském dolu Mountain Pass. V USA se ale tyto kovy nezpracovávají. Za tímto účelem se vozí do Číny, takže kvůli obchodní válce teď podléhají 25procentnímu clu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika