Zlato (oz) / USD
1 922,54
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

UNCTAD: Globální přímé zahraniční investice vloni opět klesly

Objem přímých zahraničních investic loni ve světě klesl o 13 procent na 1,3 bilionu dolarů (zhruba 29,5 bilionu Kč). Pokles tak vykázal už třetí rok za sebou. Za poklesem podle Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) stály vládní zásahy, nejistota kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie a daňová i obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Přímé zahraniční investice podle UNCTAD brzdí spíše politické než ekonomické faktory. Foto: unctad.org

Příliv přímých zahraničních investic do vyspělých zemí se propadl o čtvrtinu na 557 miliard dolarů, což je nejméně od roku 2004. Příliv do rozvíjejících se ekonomik naopak o dvě procenta vzrostl a činil 706 miliard dolarů. Podíl rozvíjejících se ekonomik na přímých zahraničních investicích tak vystoupil na rekordních 54 procent.

Největším příjemcem přímých zahraničních investic zůstaly v loňském roce s velkým náskokem Spojené státy, a to navzdory poklesu o devět procent na 252 miliard dolarů. Za USA následovala Čína, která zaznamenala nárůst o čtyři procenta na 139 miliard dolarů.

Investiční šéf UNCTAD James Zhan upozornil, že přímé zahraniční investice nyní brzdí spíše politické než ekonomické faktory. Poukázal například na Trumpovu daňovou reformu, v jejímž důsledku americké podniky stahovaly do USA nahromaděné zisky svých zahraničních divizí.

Na investice mělo negativní dopad i blokování transakcí vládami, například z bezpečnostních důvodů. Loni bylo podle UNCTAD zablokováno 22 transakcí každá v hodnotě minimálně 50 milionů dolarů. Největší z nich bylo plánované převzetí amerického výrobce čipů Qualcomm singapurským konkurentem Broadcom za 117 miliard dolarů, které Trump zakázal kvůli obavám o národní bezpečnost.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika