Zlato (oz) / USD
1 943,71
1,12 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ukrajina odhaduje, že její ekonomika příští rok poroste o pět procent

Ukrajina odhaduje, že její ekonomika příští rok poroste o pět procent. Pomoci by měly investice do rekonstrukce a silnější spotřebitelská poptávka. S odkazem na vedoucí odboru strategického plánování a makroekonomických prognóz ukrajinského ministerstva hospodářství Nataliji Horškovovou to uvedla agentura Reuters.

Ukrajina
Ukrajina odhaduje, že její ekonomika příští rok poroste o pět procent. Pomoci by měly investice do rekonstrukce a silnější spotřebitelská poptávka. Foto: iStock

Ministerstvo odhaduje, že hrubý domácí produkt (HDP) letos vzroste zhruba o 2,8 procenta, uvedla Horškovová. „V roce 2024 očekáváme pětiprocentní růst. Hnacím motorem bude dynamika investic,“ dodala.

Ukrajinská ekonomika se loni propadla zhruba o třetinu poté, co ji zdevastovala ruská invaze započatá v únoru 2022. Roční pokles byl největší od získání nezávislosti před více než 30 lety.

Podniky a průmysloví výrobci se ale přizpůsobili válečné realitě lépe, než se očekávalo. Vláda, analytici a zahraniční věřitelé nyní proto očekávají růst ekonomiky.

Ministerstvo hospodářství tak nyní očekává, že válka skončí v roce 2024 a že ukončení bojů pomůže zvýšit investice na podporu obnovy země. Úřad také počítá s tím, že se začnou vracet ukrajinští uprchlíci, což podpoří domácí spotřebu.

Ministerstvo odhaduje, že se příští rok vrátí asi tři miliony lidí, pokud boje skončí, řekla ministerská úřednice. Údaje z agentury OSN pro uprchlíky ukazují, že na konci července bylo v Evropě registrováno asi šest milionů ukrajinských uprchlíků.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika