Zlato (oz) / USD
1 909,02
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ukrajina obdržela první splátku 2,7 miliardy USD z úvěru od MMF

Ukrajina obdržela 2,7 miliardy USD (58,1 miliardy Kč) jako první část z úvěrového programu od Mezinárodního měnového fondu. Oznámil to ministr financí Serhij Marčenko. „Jsem vděčný našim partnerům za podporu Ukrajiny na cestě k vítězství,“ napsal Marčeno na svém účtu na twitteru.

MMF
Ukrajina obdržela 2,7 miliardy USD (58,1 miliardy Kč) jako první část z úvěrového programu od Mezinárodního měnového fondu. Foto: iStock

MMF schválil čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů na konci března. Program je součástí širšího balíku mezinárodní podpory v hodnotě 115 miliard dolarů, který má Ukrajině pomoci pokrýt naléhavé finanční potřeby.

Ukrajina se podle agentury Reuters stala první zemí zapojenou do rozsáhlého vojenského konfliktu, které MMF odsouhlasil velký úvěrový program.

Hlavním cílem je udržet ekonomickou a finanční stabilitu v podmínkách mimořádně vysoké nejistoty, obnovit udržitelnost dluhu a podpořit zotavení Ukrajiny na cestě ke vstupu do Evropské unie v poválečném období, uvedl Gavin Gray, který stál v čele týmu MMF vedoucího rozhovory s ukrajinskými představiteli.

Ekonomická aktivita na Ukrajině se v loňském roce podle MMF v důsledku války propadla o 30 procent. V příštích čtvrtletích ale měnový fond očekává postupné oživování ekonomiky.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika