Zlato (oz) / USD
1 929,33
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ukrajina dostala od EU dalších 1,5 miliardy eur, další peníze očekává

Ukrajina dnes dostala od Evropské unie třetí tranši finanční pomoci v objemu 1,5 miliardy eur (přes 35 miliard Kč), oznámilo ukrajinské ministerstvo financí. Jde o pomoc z programu Macro-Financial Assistance (MFA), který na tyto účely počítá s celkovou částkou 18 miliard eur (téměř 423 miliard Kč).

Ukrajina
Ukrajina dnes dostala od Evropské unie třetí tranši finanční pomoci v objemu 1,5 miliardy eur (přes 35 miliard Kč). Foto: iStock

Při započtení zatím poslední částky už v rámci přímé rozpočtové podpory Ukrajinci letos od EU získali šest miliard eur, uvedlo ministerstvo. První tranši, která byla v objemu tři miliardy eur, dostala Ukrajina v lednu. Druhá tranše, tentokrát v objemu 1,5 miliardy eur, do Kyjeva dorazila v březnu.

„Za první čtyři měsíce roku 2023 Ukrajina obdržela od Evropské unie největší objem finanční pomoci. Jsem vděčný kolegům z EU za jejich vůdčí roli v podpoře Ukrajiny a za důslednost a pravidelnost při poskytování finančních prostředků. Pomáhá to včasnému a kompletnímu plnění státního rozpočtu na letošní rok,“ uvedl ministr financí Serhij Marčenko.

Ukrajina dostává peníze za mimořádně výhodných podmínek, určeny jsou na financování nejnaléhavějších výdajů státního rozpočtu. Další tranše rozsáhlého programu makrofinanční pomoci budou do státního rozpočtu vyplaceny v následujících měsících, pokud Ukrajina splní podmínky dohodnuté s EU.

„Tato podpora Ukrajině pomůže dál vyplácet mzdy a důchody a také udržet fungování základních veřejných služeb, jako jsou nemocnice, školy a ubytovny pro vysídlené lidi,“ uvedla Evropská komise (EK). „Ukrajině to také zajistí makroekonomickou stabilitu a obnovu kritické infrastruktury zničené Ruskem a jeho agresivní válkou, včetně energetické infrastruktury, rozvodů vody, dopravní sítě, silnic a mostů,“ dodala.

Ukrajina čelí od konce loňského února invazi ruských vojsk. Hrubý domácí produkt (HDP) se v důsledku ozbrojeného konfliktu loni snížil o více než 29 procent, inflace se pohybuje kolem 25 procent.

Od začátku invaze celková částka poskytnutá na podporu Ukrajiny a Ukrajinců dosahuje asi 68 miliard eur (1,6 bilionu Kč). Její součástí je podle EK finanční a humanitární pomoc a také podpora armády a nouzového rozpočtu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika