Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

UBS čelí ve Francii soudu, naváděla prý k neplacení daní

Největší švýcarské bance UBS hrozí ve Francii soud kvůli obvinění, že prostřednictvím rozsáhlého systému pomáhala v minulém desetiletí bohatým klientům vyhýbat se placení daní. Informují o tom zahraniční agentury. UBS původně jednala o mimosoudním urovnání, z toho ale sešlo, protože strany se nedokázaly dohodnout na konkrétní částce. Vyšetřování trvalo více než pět let a soud by mohl bance uložit pokutu až 4,9 miliardy eur (132,4 miliardy Kč), uvedla agentura Bloomberg. UBS obvinění odmítá.

Banka UBS je podezřelá, že získávala bohaté klienty ve Francii přesvědčováním, aby si ve Švýcarsku otevřeli účet, který nebude nahlášen francouzským úřadům. Foto: iStock

Podle příkazu s datem 17. března francouzští vyšetřující soudci předvolali zástupce skupiny UBS kvůli podezření, že banka se angažovala v nezákonných bankovních operacích a že maskovala daňové úniky. Spiknutí se podle vyšetřovatelů účastnila i francouzská součást UBS.

Žalobci předvolali rovněž pět vysokých představitelů banky ve Francii a Švýcarsku, včetně Raoula Weila, bývalého třetího nejvýše postaveného člověka v bance.

UBS obvinění odmítá, sdělil mluvčí skupiny a vyjádřil očekávání, že proces bude spravedlivý a umožní bance před vznesenými obviněnými se obhájit.

Maskované přesuny peněz

Banka je podezřelá, že v letech 2004 až 2012 získávala bohaté klienty ve Francii přesvědčováním, aby si ve Švýcarsku otevřeli účet, který nebude nahlášen francouzským úřadům. Přesuny peněz podle obžaloby maskovala dvojím účetnictvím. Banka byla v červnu 2013 obviněna z ilegálního získávání klientů a o rok později z praní špinavých peněz s přitěžujícími daňovými úniky v letech 2004 až 2012.

UBS jednala s úřady o mimosoudním urovnání, nesouhlasila však s navrženou částkou. Podle zdrojů žalobce navrhl, aby UBS zaplatila 1,1 miliardy eur. Právník UBS Markus Diethelm francouzskému listu JDD řekl, že navržená částka byla „nemyslitelná“ a zcela mimo výši podobných urovnání, kterých bylo dosaženo v jiných zemích. V roce 2014 se UBS dohodla na urovnání daňového případu s německými úřady za zhruba 300 milionů eur.

Dokumenty získané z Německa umožnily francouzským vyšetřovatelům odhadnout, že v roce 2008 mělo asi 38 000 Francouzů v bance uloženo zhruba 13 miliard švýcarských franků (téměř 328 miliard Kč).

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika