Zlato (oz) / USD
1 831,02
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 581,33
0,08 %
EUR / USD
1,22
0,01 %
USD / CZK
21,07
0,04 %
Světová ekonomika
Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami

Turecká centrální banka zakázala používání kryptoměn při platbách, protože je doprovází vážná rizika. Jejich tržní hodnota je nestabilní, transakce neodvolatelné a používány jsou při nelegálních obchodech. Banka to oznámila v dnešním prohlášení.

Kryptoměny se potýkají s kritikou a kontrolami regulátorů po celém světě a stále častěji se mluví o tom, že by vlády po světě mohly začít podnikat kroky proti jejich používání. Foto: iStock

„Má se za to, že jejich používání při platbách může způsobit nevratné ztráty pro strany transakcí kvůli výše uvedeným faktorům a zahrnují prvky, které mohou narušit důvěru v metody a nástroje používané v současnosti při platbách,“ stojí v prohlášení. Banka rovněž upozornila, že tato aktiva kromě jiných bezpečnostních rizik nepodléhají žádným regulačním a kontrolním mechanismům ani centrálnímu regulačnímu orgánu.

V nových předpisech proto turecká centrální banka zakázala používání kryptoměn a dalšího kryptomajetku k nákupům zboží a služeb. Minulý týden turecké úřady požádaly obchodní platformy o poskytnutí informací o uživatelích, upozornila agentura Reuters.

Nejznámější kryptoměna bitcoin tento týden stoupla na rekordních více než 63 000 USD (1,4 milionu Kč). Od začátku roku se hodnota bitcoinu více než zdvojnásobila.

Kryptoměny se potýkají s kritikou a kontrolami regulátorů po celém světě a stále častěji se mluví o tom, že by vlády po světě mohly začít podnikat kroky proti jejich používání. Řada významných činitelů, včetně americké ministryně financí Janet Yellenové a šéfky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové, už vyjádřila obavy v souvislosti s používáním kryptoměn k praní špinavých peněz, financování terorismu a dalším nezákonným aktivitám.

Agentura Reuters minulý měsíc s odvoláním na své zdroje uvedla, že Indie chystá zákon zakazující kryptoměny. Pokud by v zemi někdo obchodoval s kryptoměnami nebo takový digitální majetek vlastnil, dostal by podle zákona pokutu. Z velkých ekonomik už zakázala těžbu a obchodování s kryptoměnami Čína. Peking ale za vlastnictví kryptoměn netrestá.

(ČTK)