Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Turecká centrální banka překvapivě snížila základní úrok na 12 procent

Turecká centrální banka dnes překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu, a to o jeden procentní bod na 12 procent. Oznámila to v tiskové zprávě. Ke snížení úroků přikročila druhý měsíc po sobě, turecká lira po oznámení oslabila vůči dolaru na rekordní minimum.

lira

Od loňského podzimu, kdy centrální banka začala snižovat sazby, kurz liry vůči dolaru klesl o více než 45 procent. Foto: iStock

Centrální banka měnovou politiku uvolňuje v době, kdy jiné centrální banky jdou opačným směrem, aby pomohly zmírnit vysokou inflaci. Turecko má přitom nejvyšší míru inflace v Evropě, v srpnu přesáhla 80 procent a je nejvýše od roku 1998. Za růstem cen jsou hlavně výrazně dražší dovážené energie ve srovnání s loňským rokem.

Analytici očekávali, že po překvapivém snížení základních úroků na srpnovém zasedání měnového výboru centrální banka tentokrát ponechá sazby beze změn. Měnová autorita zároveň signalizovala, že bude kurz liry i celou tureckou ekonomiku podporovat.

Loni v září centrální banka snížila základní úrok o jeden bod na 18 procent, do konce roku pak základní sazba klesla na 14 procent. Tam zůstala až do letošního srpna, kdy ji centrální banka o jeden procentní bod snížila.

Od loňského podzimu, kdy centrální banka začala snižovat sazby, kurz liry vůči dolaru klesl o více než 45 procent. Po dnešním oznámení o snížení úroků dolar k turecké měně zpevnil zhruba o 0,4 procenta na rekordních 18,40 liry. Před rokem stál dolar zhruba 8,75 liry.

(ČTK)