Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Trumpův infrastrukturní program je neufinancovatelný, říká známý ekonom

Ekonom a bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis upozornil v rozhovoru pro agenturu Bloomberg na problémy administrativy Donalda Trumpa. Upozornil, že prezidentův infrastrukturní plán je v s kombinaci se snížením daní „neufinancovatelný“. Nová americká vláda si podle Varufakise rovněž přeje rozpad eura.

Nová americká vláda si podle Varufakise rovněž přeje rozpad eura. Foto: iStock

Janis Varufakis, jenž v první polovině roku 2015 krátce působil jako řecký ministr financí bojující za restrukturalizaci řeckého dluhu nyní upozornil, že prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa se nenaplňují.

Varufakis vnímá Trumpův infrastrukturní program jako dobrý nápad, ale považuje ho v kombinaci se snižováním daní, za „neufinancovatelný“. V konečném důsledku pak povede k dalšímu prudkému nárůstu zadlužení. Podle Varufakise už beztak Trumpova vláda vydává obrovské množství dluhopisů. Upozornil, že pokud úroky u amerických dluhopisů časem vzrostou, bude prezident muset začít šetřit.

„Mám velkou obavu, že administrativě pana Trumpa se v prvním roce podaří podpořit růst a do určité míry i inflaci ve Spojených státech, když pak ale výnosy u vládních dluhopisů tak za rok až rok a půl prudce vzrostou, šlápne na brzdu formou úsporných opatření,“ uvedl Varufakis a doplnil, že tím může ohrozit světový kapitalismus.

Trump si přeje rozpad eura

Trump a jeho lidé by prý také uvítali rozpad jednotné evropské měny. Varufakis konstatoval, že nová americká administrativa má „psychologicky hluboko zakořeněný odpor vůči euru.“

Evropští politici tomu však podle něj nahrávají popíráním problémů jednotné měny. V zachování eura však budoucnost Evropy i přesto, že se také považuje za jeho velkého kritika. Bude se ale muset změnit fungování této měny. „Je důležité zachránit euro jeho civilizováním a změnou politiky,“ uvedl v rozhovoru bývalý řecký ministr financí.

Upozornil, že pokud rozpad eura opravdu nastane, vznikne tím enormní deflační tlaková vlna, jež zasáhne celý svět. To v kombinaci s nesouvislou ekonomickou politikou ve Spojených státech podle řeckého ekonoma představuje „jasné a akutní nebezpečí pro světovou ekonomiku.“

(ska)

Další z kategorie Světová ekonomika