Zlato (oz) / USD
1 918,22
0,06 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Trump v RB OSN ohlásil přípravu nových sankcí proti Íránu

Spojené státy nikdy nedovolí, aby Írán získal jaderné zbraně. Včera to v Radě bezpečnosti OSN prohlásil americký prezident Donald Trump s tím, že jeho administrativa již připravuje nové a ještě tvrdší sankce než ty, které již Washington na Teherán uvalil.


Trump v květnu oznámil, že USA odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, v srpnu pak Spojené státy zavedly vůči Íránu nové sankce. Foto: iStock

Trump v květnu oznámil, že USA odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, v srpnu pak Spojené státy zavedly vůči Íránu nové sankce. Všechna odvetná opatření začnou platit do začátku listopadu.

Ostatní signatáři dohody o omezení íránského jaderného programu výměnou za zrušení části mezinárodních sankcí, tedy Británie, Čína Francie, Německo a Rusko, s rozhodnutím USA nesouhlasí a s Teheránem chtějí dále obchodovat.

Trump v RB OSN mezinárodní dohodu tvrdě kritizoval, neboť podle něj umožňuje Íránu dále kráčet po strašidelné cestě, na jejímž konci je jaderná zbraň.

Proto je podle šéfa Bílého domu nutné, aby i ostatní členové RB OSN spolupracovali s USA s cílem zabránit Teheránu získat nukleární zbraně. Trump také řekl, že Teherán podporuje terorismus ve světě a vyvolává napětí a konflikty v regionu.

Macron: Politika sankcí a zadržování není řešením

Íránský prezident Hasan Rúhání označil rozhodnutí USA odstoupit od dohody za chybu a řekl, že dříve či později Spojené státy ujednání opět podpoří. V izolaci je Washington a ne Teherán, současná situace navíc nikomu nepřináší výhody, dodal.

Rúhání také řekl, že Teherán nechce žádný vojenský střet s americkými silami kdekoli na Blízkém východě. „Nechceme na ně útočit. Nepřejeme si napětí zvýšit,“ uvedl.

Francouzský prezident Emmanuel Macron po Trumpově projevu prohlásil, že americká politika sankcí a zadržování není v případě Íránu dostatečným řešením, neboť je třeba dohodnout se na dlouhodobém plánu řešení krize.

„Souhlasím s cíli prezidenta Spojených států, i když se neshodneme v otázce jaderné dohody. Myslím, že musíme společně vytvořit dlouhodobou strategii, která se nemůže zúžit jen na sankce a zadržování,“ řekl Macron.

Francouzský prezident se v RB OSN zmínil o balistických zbraních, které mají k dispozici skupiny napojené na Írán. „Na Blízkém východě je novým a znepokojujícím vývojem alarmující balistická podpora, které se dostává (libanonskému radikálnímu hnutí) Hizballáhu a (jemenským šíitským povstalcům) Húsíům. To musí přestat, než to vyústí v další destabilizaci již tak vypjaté situace v regionu,“ dodal.

Dohoda je lepší než zbraně

Podle britské premiérky Theresy Mayové je dohoda s Íránem nejlepší možností, jak Teheránu zabránit získat jadernou zbraň. „Jsme odhodláni dohodu zachovat tak dlouho, dokud Írán bude plnit všechny své závazky,“ uvedla.

Írán pečlivě dodržuje podmínky dohody, což ve svých hodnotících zprávách potvrzuje Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), řekl v RB OSN ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Rusko je přesvědčeno, že je nutné dohodu zachovat. Aktivně na tom pracujeme s Íránem, Čínou a Evropskou unií,“ uvedl s tím, že neexistence dohody by ohrozila stabilitu regionu. Dodal také, že zrušení dohody s Íránem by mohlo ohrozit proces likvidace jaderného arzenálu v Severní Koreji.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf na twitteru napsal, že USA zneužily RB OSN a opět zjistily, že jsou v porušování rezoluce tohoto klíčového orgánu OSN osamoceny. Zaríf tak odkázal na fakt, že RB OSN dohodu v minulosti podpořila. Americké sankce pak označil za akt nevídané pomsty.

Teheránu se vedle Ruska zastal i levicový bolivijský prezident Evo Morales, který kritizoval Spojené státy za to, že se rozhodly mezinárodní jadernou dohodu vypovědět.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika