Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Trump odmítl návrh dočasně obnovit financování vládních úřadů

Americký prezident Donald Trump včera odmítl kompromisní plán svého republikánského spojence na ukončení rozpočtové krize vlády. Senátor Lindsey Graham o víkendu navrhl, aby prezident obnovil na tři týdny financování vlády, a umožnil tak debatu o projektu hraničního plotu na jihu USA. Opoziční demokraté, kteří stavbu plotu odmítají, nehodlají o hranicích jednat, dokud Trump rozpočtovou krizi neukončí.

Vyhlášení stavu nouze by Trumpovi umožnilo obejít Kongres a financovat plot z rozpočtu ministerstva obrany nebo z peněz vyhrazených na kompenzaci škod způsobených živelními pohromami. Foto: Wikipedie

V případě, že by třítýdenní lhůta navrhovaná Grahamem bez výsledku uplynula, měl by podle republikánského senátora prezident volnou ruku pro vyhlášení stavu nouze.

To by mu umožnil obejít Kongres a financovat plot z rozpočtu ministerstva obrany nebo z peněz vyhrazených na kompenzaci škod způsobených živelními pohromami. Před takovým scénářem Trumpa varují demokraté a odmítají ho i někteří republikánští zastupitelé.

Grahamův plán se ale prezidentovi nelíbí, řekl ve Washingtonu novinářům před odletem do New Orleansu na setkání s americkými farmáři.

Na twitteru pak znovu z odpovědnosti za rozpočtovou krizi obvinil demokraty. „Čekal jsem celý víkend. Demokraté se musejí okamžitě pustit do práce. Hranice musejí být zabezpečeny!“ kritizoval Trump neochotu opozice k ústupkům. Stav nouze se ale prý šéf Bílého domu vyhlásit nechystá.

Trump rovněž reagoval na víkendovou zprávu listu The Washington Post, podle níž skrýval podrobnosti o jednáních se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle zdrojů amerického listu šéf Bílého domu dokonce po prvním setkání s Putinem u příležitosti summitu hlav států a vlád skupiny G20 v roce 2017 sebral poznámky svého tlumočníka a nakázal mu, aby o jednání s nikým nemluvil.

Zprávy washingtonského listu jsou lživé, řekl prezident. O žádných poznámkách svého tlumočníka prý nic neví.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika