Zlato (oz) / USD
1 227,61
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 222,67
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,00 %
USD / CZK
22,18
0,00 %
Světová ekonomika
Trump navrhl zrušit dluhový strop

Obě komory Kongresu Spojených států minulý týden schválily tříměsíční zrušení dluhového stropu, tedy finančního limitu zadlužení vlády. Administrativa Donalda Trumpa tak může vydat dluhopisy za 15,25 miliardy dolarů (přes 330 miliard korun), z jejichž výtěžku zaplatí škody v oblasti postižené hurikánem Harvey. Česká média ale neinformovala, že Trump zároveň vyjednával o absolutním zrušení limitu pro zadlužení USA.

V poslední době se hodně diskutuje vládní zadlužení USA, které brzy překoná hranici 20 bilionů dolarů. Foto: iStock

Tříměsíční dohodu s částí republikánů a celou demokratickou opozicí Trump vítá, leč konzervativní křídlo republikánů i ministr financí Steven Mnuchin by dali přednost dlouhodobému řešení. Hlavně se jim nelíbí, že prezident Ameriku ještě víc zadluží bez toho, aby učinil i nějaká úsporná opatření.

Internetový deník Politico tvrdí, že má tři svědky, kteří byli u toho, když Donald Trump navrhl lídrům Kongresu zrušit veškerá hlasování o dluhovém stropu. Prezident využil nouzové situace a řekl, že schvalování výše zadlužení Kongresem (Senát + Sněmovna reprezentantů) je neproduktivní. Trump tak oživil myšlenku, že příští hlasování Kongresu o zvýšení dluhového stropu by mohlo být poslední. Dle deníku Politico Trump řekl, že v příštích třech měsících by se o tom určitě mělo jednat.

Otočka do protisměru

Server Zero Hedge poznamenává, že to není tak dlouho, co Trump tweetnul: „Máme velkou úctu k svátosti dluhového stropu.“ Totéž řekl i novinářům. „A najednou otočil do protisměru, když prohlásil: Existuje mnoho dobrých důvodů, proč se úplně zbavit dluhového stropu. Trump dodal, že o tom včera projednal s kongresovými vůdci a že s dluhovým stropem už nebude nikdy problém,“ píše Tyler Durden, komentátor Zero Hedge.

Šéf demokratické opozice v Senátu Chuck Schumer souhlasil s tím, že bude pokračovat v rozhovorech o požadavku, aby Kongres nemusel opakovaně zvyšovat dluhový strop, tvrdí Politico. Schumer údajně dále řekl, že takový krok by se teď učinit nedal, ale že zvažuje projednání strukturální změny dluhového limitu někdy v prosinci.

Zájem opozice o dohodu

Také šéfka opozice ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová projevila zájem o tuto dohodu. Společně s Trumpem a Schumerem diskutovala o této myšlence v Oválné pracovně minulou středu. Všichni tři souhlasili s tím, že během několika příštích měsíců budou pracovat na tom, aby takový návrh mohli předložit Kongresu. Jeden ze zasvěcených to popsal jako „džentlmenskou dohodu“, uvedl Zero Hedge.

Konzervativní zástupce zákonodárného sboru tato dohoda rozhněvala a slíbili, že v prosinci bude o dluhový strop ještě urputný boj. Nicméně, Orrin Hatch – republikánský senátor za Utah a předseda finančního výboru Senátu – říká, že chce dluhový strop zrušit. Kromě demokratů, kteří vždy uměli utrácet, by pro zrušení dluhového limitu mohlo být i kolem šedesáti republikánských senátorů, kteří reprezentují menšiny.

„Trump naznačuje, že by neměla existovat žádná omezení, dokonce ani konzervativní předstírání kontroly toho, jaký dluh může vláda pověsit na záda budoucích generací Američanů. Pokud mohl Obama k zadlužení přidat deset bilionů dolarů, jsme si jisti, že Trump bude ještě lepší,“ konstatuje Tyler. „Pokud se pozastavujete nad tím, co táhne dolar až na 32měsíční minimum, možná byste si k důvodům měli přidat i tento,“ dodává.

Kreditka v rukou gamblera

„Pokud se tato informace potvrdí a dluhový strop se opravdu zruší, tak půjde o klíčový moment v začátku strmého růstu inflace a skutečného začátku konce Americky, jak ji známe. Napadá mne asociace s neomezenou kreditní kartou v rukou gamblera,“ komentuje zprávy o dluhovém stropu David Marášek, hlavní analytik společnosti Zlato.

Marášek připomíná, že od zvolení Baracka Obamy se v USA dluhový strop upravoval třikrát a celkový dluh se zvýšil o 100 % z deseti na současných 20 bilionů dolarů. „Troyská unce zlata tehdy stála 760 dolarů, nyní je cena na 1350 dolarech,“ dodává. Podle něj je korelace mezi výškou dluhu a cenou zlata vcelku logická a historicky ověřitelná.

„Reakce zlata v posledních měsících nám možná už nyní naznačuje, jako to s dluhovým stropem USA bude. Jsme svědky toho, že za Trumpa je možné všechno. I kvůli záchraně jeho image. Americký dluh, nelimitovaný žádným stropem, by mohl dosáhnout několikanásobku toho, co se „podařilo“ Obamovi,“ uzavírá analytik.

(rek)

Vývoj zadluženosti USA