Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Trump nařídil revizi bankovních regulací

Americký prezident Donald Trump v pátek nařídil revizi bankovních regulací, které byly zavedeny po finanční krizi v roce 2008. To vyvolalo ohnivou odezvu mezi demokraty, kteří prezidenta obvinili ze spolčení s bankovní lobby na Wall Streetu, protože jiný důvod ke zrušení stávajících bankovních pravidel podle nich není. Ačkoli Trumpovo nařízení nebylo nijak specifikováno, finanční trhy to přijaly jako signál, že uvolnění bankovních omezení se blíží. Akcie bank poté začaly posilovat a bankovní index Dow Jones uzavřel obchodování o 2,6 procenta výš.

Dodd-Frankův zákon po krizi v roce 2008 zvýšil kapitálové požadavky na americké banky a omezil jejich obchodování. Foto: iStock
Dodd-Frankův zákon po krizi v roce 2008 zvýšil kapitálové požadavky na americké banky a omezil jejich obchodování. Foto: iStock

V Bílém domě se v pátek setkali přední američtí byznysmeni, včetně Jamie Dimona, šéfa finančního domu J. P. Morgan Chase. Trump jim oznámil, že jeho vláda připravuje okleštění Dodd-Frankova zákona z roku 2010, který vymezil bankám pravidla při poskytování půjček a dal vzniknout Úřadu pro finanční ochranu spotřebitele (Consumer Financial Protection Bureau), aby se zamezilo bezbřehému půjčování peněz.

„Bude potřeba učinit mnohem víc, než jen vydat příkaz,“ sdělil agentuře Reuters bývalý demokratický kongresman Barney Frank, spoluautor Dodd-Frankova reformního zákona, jenž zvýšil kapitálové požadavky na banky a omezil jejich obchodování. „Trump nemůže provést žádné podstatné změny zákona bez Kongresu,“ dodal Frank. „Způsob, jakým to nařídil, nic neznamená. Je to jen pro ministra financí, aby měl něco ke čtení.“

Korporátní bankovní úvěry na maximu

Trump a další kritici Dodd-Frankova zákona tvrdí, že omezuje poskytování úvěrů. Na setkání s generálními řediteli si Trump postěžoval: „Mám tolik přátel, kteří mají pěkné podniky, avšak nemohou si půjčit peníze, protože banky jim prostě podle stávajících pravidel a předpisů nepůjčí.“ Nedávné údaje Federální rezervní banky v St. Louis ale ukazují, že americké korporátní bankovní úvěry jsou na 70letém maximu a od konce roku 2010 vytrvale rostou.

Demokratická senátorka Elizabeth Warrenová, která lobovala za vytvoření Úřadu pro finanční ochranu spotřebitelů, obvinila Trumpa z toho, že opustil střední a nižší příjmové skupiny. „Bankéři z Wall Streetu a lobbisté, jejichž chamtivost a bezohlednost téměř zničila tuto zemi, se mohou polévat šampaňským, ale americký lid nezapomněl na finanční krizi z roku 2008 a nezapomene ani na dnešek,“ uvedla ve svém prohlášení autorka několika knih z oboru právní ekonomie.

Trumpův poradce Gary Cohn, ředitel Národní ekonomické rady, který stojí v čele deregulačních snah, byl dříve vysoce postaveným zaměstnancem banky Goldman Sachs. Dalším poradcem, který se zabývá odstraněním všech regulací, jež v minulosti zavedla Obamova vláda, je miliardář a investor Carl Icahn, dodává Reuters. Zástupci šesti největších bank v USA – J. P. Morgan Chase, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs a Morgan Stanley, jež mediální agentura oslovila – buď odmítli Trumpovo nařízení komentovat, nebo neměli okamžitý komentář.

Jiní ale reagovali

Bankéři, právníci a lobbisté soukromě Reuters řekli, že Trumpovo nařízení nelze okamžitě provést a také, že by dali přednost méně rozsáhlým úpravám Dodd-Frankova zákona zejména proto, že už investovali miliardy dolarů v souladu s nyní platnými právními předpisy. „Mnozí chtějí, aby to trochu víc uživatelsky přívětivé,“ naznačil John Kanas, předseda správní rady BankUnited, která spravuje víc než 20 miliard dolarů.

Předseda výboru pro finanční služby dolní komory amerického Kongresu, republikán Jeb Hensarling, reportérům v Bílém domě sdělil, že Trumpovo nařízení se přibližuje jeho návrhu na přezkoumání Dodd-Frankova zákona. Hensarling předpokládá, že novela umožní bankám si vybrat, zda jim Dodd-Frankův zákon vyhovuje nebo zda dají přednost vyšší akumulaci kapitálu.

A další spekulace

Trump by své změny také mohl provést pouhým jmenováním nových zaměstnanců do příslušných úřadů místo prosazováním změny pravidel. „Mnoho předpisů Dodd-Frankova zákona vyžaduje policajty, pokud chcete zajistit jeho dodržování. Jiný policajt může pravidla posuzovat jinak,“ naznačil finanční analytik FBR & CO Edward Mills.

„Většina regulátorů jmenovaných Trumpovým předchůdcem prezidentem Obamou má v úmyslu svoji misi dokončit podle nastavených podmínek. Trump nemůže utínat hlavy šéfů nezávislých agentur, včetně tří největších bankovních regulátorů: Janet Yellenové, šéfce Federálního rezervního systému (Fed), Thomase Curryho, jenž má dohled nad měnou, a Martina Gruenberga v křesle šéfa zajišťovacích depozit (Federal Deposit Insurance). Kromě toho bude i ředitel Úřadu pro finanční ochranu spotřebitelů Richard Cordray v čele svého úřadu až do konce příštího roku. Republikánští zákonodárci tlačí na Trumpa, aby Cordraye odvolal, ale rozhodnutí federálního soudu to znemožnilo,“ píší reportéři Reuters.

Někteří představitelé americké finanční politiky navíc chtějí, aby zákon zůstal zachován. Šéf chicagského Fedu Charles Evans se vyjádřil ve smyslu, že zákon je do značné míry užitečný a vedl bankovní systém k tomu, aby měl „víc a lepšího kapitálu“.

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika