Zlato (oz) / USD
1 635,88
1,49 %
Zlato (oz) / CZK
37 961,25
1,83 %
EUR / USD
1,09
0,29 %
USD / CZK
23,21
0,35 %
Světová ekonomika
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků

Prezident Donald Trump včera znovu kritizoval americkou centrální banku (Fed) za její zvyšování úrokových sazeb. V rozhovoru v televizi CNBC na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu řekl, že nebýt zvyšování úrokových sazeb, mohla teď americká ekonomika růst tempem skoro čtyř procent ročně a výrazně výše by také byly hodnoty hlavních akciových indexů.

Americkou centrální banku vede Jerome Powell, kterého Trump do čela Fedu koncem roku 2017 sám nominoval. Foto: Wikipedia

„Měli jsme Boeing, měli jsme velkou stávku v General Motors. Stalo se něco, co se běžně nestává,“ připouští Trump. „Ale kdyby se tak výrazně nezvýšily úrokové sazby, tak bychom byli skoro na čtyřech procentech,“ řekl k potenciálnímu růstu hrubého domácího produktu (HDP). Ve třetím čtvrtletí loňského roku americká ekonomika rostla tempem 2,1 procenta ročně. Údaje za čtvrté čtvrtletí budou zveřejněny koncem ledna.

„A Dow Jonesův index mohl být o 5000 až 10.000 bodů výše. Když ale zvedli sazby, tak to zhatili. Byla to velká chyba,“ řekl prezident. Nyní se Dow Jonesův index pohybuje mírně nad 29.000 body a za poslední rok zpevnil asi o 18 procent.

Americkou centrální banku vede Jerome Powell, kterého Trump do čela Fedu koncem roku 2017 sám nominoval, aby ve funkci nahradil tehdejší šéfku Janet Yellenovou. Už v roce 2018 ale Trump začal Powella kritizovat za to, že Fed pod jeho vedením několikrát zvýšil sazby. Zvyšování sazeb Trump několikrát označil za „loco“ (španělsky „bláznivé“ – pozn. ČTK) a za směšné. Powella zároveň obvinil, že podkopává hospodářský růst. V následujícím roce už Fed sazby třikrát snížil.

Centrální banky jsou v demokratických zemích nezávislé a kritizovat jejich práci je z úst politiků považováno za nešťastné. Trumpovi předchůdci v úřadě se tomu vyhýbali.

Zmínkou o Boeingu Trump narážel na fakt, že letadla Boeing 737 MAX musela být loni na jaře po dvou tragických nehodách odstavena z provozu. Od té doby se do vzduchu nevrátila a Boeing stále neví, kdy se tak stane. Konečné slovo mají regulační orgány. Potíže Boeingu podle Trumpa doléhají na celou ekonomiku.

V podobném duchu jako prezident se vyjádřil i jeho hlavní ekonomický poradce Larry Kudlow. Ten předpověděl, že letos by ekonomika mohla vykázat tříprocentní růst. „Je to dlouhý cyklus a to, co teď máme v Trumpových letech, je v zásadě menší růstový cyklus,“ řekl. „Dostali jsme se z 1,5 na dvě procenta. Nasměrovali jsme to skoro na čtyři procenta, pak ale Fed zpřísnil měnovou politiku,“ dodal.

(ČTK)