Zlato (oz) / USD
1 928,21
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Trump na G20 označil pařížskou dohodu za velmi nespravedlivou

Dosluhující americký prezident Donald Trump označil na summitu velkých ekonomik G20 mezinárodní pařížskou klimatickou dohodu za velmi nespravedlivou. Trump ve vzkazu nahraném na video řekl, že USA pod jeho vedením dohodu opustily, aby nepřišly o miliony amerických pracovních míst a biliony dolarů ve prospěch „nejhorších znečišťovatelů životního prostředí na světě“. Účastníci summitu se navzdory odmítavému postoji amerického prezidenta v závěrečném prohlášení shodli na tom, že globální oteplování patří mezi „nejnaléhavější výzvy naší doby“, informovala o tom agentura DPA.

Trump prohlásil, že cílem pařížské dohody bylo „zabít americkou ekonomiku“. Šéf Bílého domu řekl, že jeho vláda i bez „jednostranných mezinárodních smluv“ učinila mnoho pro ochranu životního prostředí. Foto: Wikimedia

Trump prohlásil, že cílem pařížské dohody bylo „zabít americkou ekonomiku“. Šéf Bílého domu řekl, že jeho vláda i bez „jednostranných mezinárodních smluv“ učinila mnoho pro ochranu životního prostředí.

Deklarovaným cílem pařížské klimatické dohody z roku 2015 je udržet růst globální teploty v porovnání s obdobím před průmyslovou revolucí hluboko pod hranicí dvou stupňů Celsia, ideálně kolem 1,5 stupně. Součástí dohody je i zvýšení schopnosti zemí přizpůsobit se nepříznivým dopadům změny klimatu a pomoc rozvíjejícím se zemím ze strany vyspělých států.

Postoj amerického prezidenta je přímým protikladem postojů všech ostatních hospodářských mocností, které jsou součástí skupiny G20. Všechny pařížskou dohodu podepsaly a usilují o ochranu životního prostředí.

Po Trumpovi by měl od 20. ledna v Bílém domě úřadovat demokrat Joe Biden, který dosavadního prezidenta podle zatím neoficiálních výsledků voleb z 3. listopadu porazil. Biden přitom už slíbil, že pod jeho vedením USA k pařížské dohodě opět přistoupí.

Na víkendovém summitu, který pořádala Saúdská Arábie, bylo téma klimatické změny jedním z hlavních vedle boje proti koronavirové pandemii, kvůli níž se schůze uskutečnila v podobě videokonference.

Političtí lídři dvacítky zemi, které se na celosvětovém hospodářském výkonu podílejí 85 procenty a na světové populaci mají dvoutřetinový podíl, se dále mimo jiné shodli na nutnosti spravedlivé distribuce budoucích vakcín proti koronaviru a na podpoře globální ekonomiky, finančních systémů, obchodu či investic.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika