„Chtěl bych zmínit, že v březnu letošního roku bude růstový trh již osm let starý. Ekonomická expanze bude mít za sebou osm let v červnu, takže z každého úhlu pohledu je to velmi dlouhá expanze,“ uvedl Faber v rozhovoru.
Délka amerického ekonomického cyklu se přitom za poslední století pohybovala v průměru kolem sedmi let. Faber také upozornil, že akciový trh prodělal jedinou významnější korekci v říjnu 2011 na úrovni 21 % a mimo to americké trhy prakticky bez přerušení jen rostou.
Podle jeho slov je zde také velký rozdíl mezi situací, kdy přebíral vládu prezident Ronald Reagan, s nímž je nově zvolený prezident Donald Trump srovnáván a díky němuž trhy v posledních měsících zalila vlna optimismu. Reagan v osmdesátých letech nastupoval do úřadu v situaci, kdy ceny aktiv včetně akciového trhu byly nízké.
Trump však podle Fabera do úřadu nastupuje v „nepříznivé situaci“. Celosvětové ceny aktiv jsou podle známého investora velmi vysoko – ať už je řeč o nemovitostech, akciích, dluhopisech či umění. „Všechno je velmi drahé,“ říká Faber.
Vysoké ceny pak podle jeho názoru budou ekonomiku brzdit. Jako další z rizik jmenoval očekávaný růst úrokových sazeb. Upozornil také, že akciové trhy jsou nyní na maximech a téměř každý den dosahují některé akcie nových rekordů: „Trhy mohou eventuálně ještě stoupnout, ale stoupnou si jen na ještě vyšší skákací rampu.“
(ska)