Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Trh se stříbrem bude letos čtvrtým rokem v deficitu, poptávka roste

Trh se stříbrem bude v letošním roce již čtvrtým rokem za sebou v deficitu. Ten se zvýší o 17 procent na 215,3 milionu trojských uncí (téměř 6,7 milionu kilogramů) kvůli růstu poptávky o dvě procenta, taženému hlavně poptávkou z průmyslu, a poklesu celkové nabídky o jedno procento. Uvedla to mezinárodní nezisková asociace Silver Institute, která zahrnuje různé členy v odvětví stříbra.

stříbro
Stříbro má řadu využití, od šperkařství přes elektroniku po elektromobily a solární panely. Využívá se také jako investice. Foto: iStock

V loňském roce se deficit na trhu snížil z předchozího rekordu o 30 procent. V absolutním vyjádření činil 184,3 milionu uncí, což je stále vysoký údaj, upozornil výkonný ředitel poradenské společnosti Metal Focus, která zprávu o trhu se stříbrem vypracovala, Philip Newman. Celosvětová nabídka byla loni v podstatě stabilní, kolem hranice jedné miliardy uncí.

Průmyslová poptávka loni stoupla až o 11 procent na nový rekord. Letos se čeká její další zvýšení o devět procent v souvislosti se zájmem o ekologii, hlavně ekologické zdroje energie, jako solární panely.

Navzdory nedostatku stříbra veřejně známé zásoby a zásoby stříbra ve vlastnictví jednotlivců a investorů prozatím chrání trh před tím, aby poptávka po stříbře dramaticky převýšila nabídku, což by vyvolalo prudký růst ceny.

„Identifikovatelné zásoby stříbra, stejně jako kov držený mimo burzu, zůstávají značné. Část tohoto stříbra může být pevně držena, takže bude zajímavé sledovat, jaký dopad budou mít pokračující deficity na trh,“ dodal Newman.

Zásoby v depozitářích na komoditních burzách a v londýnských trezorech loni klesly o pět procent. Většina nahlášeného poklesu zásob se uskutečnila v Číně kvůli prudkému růstu poptávky z místního průmyslu, a to až o 44 procent.

Spotové ceny stříbra v letošním roce vzrostly o 18 procent. Minulý týden se dotkly 29,79 USD (téměř 707 Kč) za unci (31,1 gramu), což byla nejvyšší hodnota za tři roky. Podle Newmana bude cenu nadále podporovat přetrvávající deficit a v blízké době by mohla stoupnout nad 30 USD. Stříbro je známé jako „ďáblův kov“ kvůli svým častým a divokým výkyvům, upozornila agentura Bloomberg.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika