Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Švýcarská vláda letos čeká zpomalení růstu ekonomiky na 1,1 procenta

Tempo růstu švýcarské ekonomiky v letošním roce zpomalí na 1,1 procenta z loňských 2,1 procenta. V příštím roce by ale hrubý domácí produkt (HDP) mohl vykázat růst o 1,5 procenta. Vyplývá to z výhledu, který dnes zveřejnil švýcarský Státní sekretariát pro hospodářské záležitosti (SECO). Letošní růst HDP tak bude pod dlouhodobým průměrem, ale mírně vyšší, než čekala vláda v prosinci. Tehdy růst odhadovala na jedno procento.

Švýcarsko
Tempo růstu švýcarské ekonomiky v letošním roce zpomalí na 1,1 procenta z loňských 2,1 procenta. Foto: iStock

„Situace na energetickém trhu v Evropě se v posledních měsících zklidnila. Inflační tlaky na mezinárodní úrovni však zůstávají vysoké,“ uvedl sekretariát. Dodal ale, že ekonomika by neměla sklouznout do recese.

Mezi roky 2012 a 2019, tedy před pandemií nemoci covid-19, hrubý domácí produkt Švýcarska rostl průměrným tempem 1,8 procenta za rok. Loni podle předběžného odhadu sekretariátu ekonomika vzrostla o 2,1 procenta. Pomohla jí mírná zima, díky které se Evropa vyhnula energetické krizi, a zlepšení problémů v dodavatelském řetězci.

U inflace sekretariát letos počítá s poklesem na 2,4 procenta z 2,8 procenta loni. Na příští rok počítá s dalším poklesem, a to na 1,5 procenta.

Ekonomiku brzdí právě inflace, která snižuje kupní sílu spotřebitelů. Zvyšování úrokových sazeb ve Švýcarsku i v zahraničí pak tlumí poptávku firem i spotřebitelů.

Druhá největší švýcarská banka Credit Suisse ve středu uvedla, že letos čeká růst HDP Švýcarska o 0,8 procenta. Na příští rok počítá se zrychlením tempa růstu na 1,4 procenta. Švýcarská centrální banka zveřejní svůj výhled 23. března, uvedla agentura Reuters.

Evropská komise (EK) ve své zimní makroekonomické prognóze odhadla, že ekonomika zemí Evropské unie letos vykáže růst o 0,8 procenta a v příštím roce o 1,6 procenta. Inflace pak letos zpomalí na 6,4 procenta z 9,2 procenta loni a příští rok dosáhne 2,8 procenta, předpověděla EK.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika