„V červnu jsme byli svědky dalších překonávání historických maxim,“ řekl ČTK analytik Portu Marek Malina. Dařilo se především technologickým akciím, index Nasdaq Composite poprvé v historii překonal 17.000 bodů. Nahoru jej táhly zejména akcie výrobce čipů Nvidia, které se dostaly na nová maxima. Společnost oznámila velmi dobré finanční výsledky a miliardář Elon Musk uvedl, že ve svém start-upu xAI plánuje využít až 1000 čipů k vybudování nového superpočítače. Akcie Nvidie od začátku roku přidávají 121 procent.
Výkonnost hlavních indexů vede japonský Nikkei 225, který stoupl o 16,9 procenta. Širší S&P 500 si připsal 11,3 procenta, podobně je na tom s 11 procenty index Euro STOXX 50, panevropský STOXX Europe 600 mírně zaostává s nárůstem o 8,7 procenta. V květnu si na několik dní vzal titul nejlepšího indexu také index hongkongských akcií Hang Seng. K 20. květnu dosáhla jeho letošní výkonnost 16,9 procenta. V závěru měsíce ale čínské akcie začaly slábnout, takže letošní výnos indexu Hang Seng dosahuje téměř deseti procent.
Evropské akcie ve srovnání s těmi americkými v květnu zaostávaly, doplnil analytik XTB Tomáš Cverna. V indexu DAX vykazuje od začátku roku nejlepší výsledky energetická společnost Siemens Energy, jejíž akcie vzrostly o více než 100 procent, a také zbrojařská společnost Rheinmetall s nárůstem o 84 procent. Na opačném konci indexu stojí dodavatel laboratorního vybavení Sartorius AG, který od začátku roku odepsal přes 27 procent.
Evropským akciím podle Cverny brání ve větším růstu například snaha Číny o zvýšení dovozních cel až na úroveň 25 procent na automobily s vyšším objemem motorů. To má negativní dopad na automobilky, jako je například BMW, Volkswagen nebo Mercedes-Benz. Asijsko-pacifickému regionu vévodí od začátku roku s celkovým ziskem 21,7 procenta index KSE-100, který reprezentuje pákistánskou burzu, dodal Cverna.
(ČTK)