Zlato (oz) / USD
1 967,26
1,30 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Světová poptávka po oceli vzroste letos o téměř dvě procenta

Celosvětová poptávka po oceli se v letošním roce zvýší o 1,8 procenta a příští rok o dalších 0,7 procenta. Předpovědělo to včera Světové sdružení oceli (WSA). Poptávku podle něj podporuje příznivý vývoj světové ekonomiky, trh s ocelí ale čelí rizikům plynoucím z rostoucího napětí v obchodních vztazích.

Ocelářský průmysl je považován za jeden z ukazatelů zdraví světové ekonomiky. Foto: iStock

V letošním roce by globální poptávka podle WSA měla činit 1,616 miliardy tun, příští rok by pak měla dosáhnout 1,627 miliardy tun. „Nacházíme se v relativně příznivé fázi ve srovnání s loňským a předloňským rokem,“ uvedl ředitel WSA Edwin Basson.

V Číně ale sdružení v letošním roce počítá se stagnací poptávky po oceli na úrovni 736,8 milionu tun. V příštím roce by pak poptávka v Číně měla klesnout o dvě procenta na 722,1 milionu tun.

Růst čínské ekonomiky v poslední době postupně zpomaluje. Peking se snaží omezit závislost na investicích a zahraničním obchodu a podporovat hospodářský růst založený na domácí spotřebě.

Silná spotřeba

„Je přirozené, že může u oceli nastat určitý útlum, když provádíte takový přechod od investic ke spotřebě. Spotřeba v Číně ale bude v příštích letech silná. Nevyvolává to u nás znepokojení,“ poznamenal podle agentury Reuters Basson.

Ocelářský průmysl je považován za jeden z ukazatelů zdraví světové ekonomiky. WSA reprezentuje přes 160 výrobců oceli, kteří se podílejí na globální produkci tohoto kovu zhruba 85 procenty.

Americký prezident Donald Trump v březnu zavedl clo na dovoz oceli do Spojených států ve výši 25 procent. Vyvolal tak obavy z globální obchodní války. Evropská unie je od tohoto cla prozatím osvobozena a doufá, že získá trvalou výjimku.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika