Zlato (oz) / USD
2 314,69
0,16 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Světová banka zlepšila výhled globální ekonomiky

Světová banka (SB) zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky na 2,6 procenta. Světové hospodářství by tak mělo růst stejným tempem jako v loňském roce. Ve své předchozí prognóze, která je z ledna, přitom SB předpovídala zpomalení tempa růstu na 2,4 procenta. Za zlepšením výhledu stojí zejména příznivý hospodářský vývoj ve Spojených státech, uvedla banka ve své zprávě.

globální ekonomika
Světová banka (SB) zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky na 2,6 procenta. Foto: iStock

Světová banka nadále předpokládá, že v příštím roce globální hospodářský růst zrychlí na 2,7 procenta. Se stejným tempem růstu počítá banka rovněž v dalším roce. Zpráva nicméně upozorňuje, že tempo růstu světové ekonomiky bude nadále zaostávat za ročním průměrem z deseti let před koronavirovou krizí, který činil 3,1 procenta.

Banka rovněž varovala, že ekonomiky nejchudších zemí světa se potýkají s rozsáhlým zadlužením a vysokými úrokovými sazbami a že prosperitu po celém světě ohrožují rostoucí obchodní bariéry.

SB předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se v letošním roce zvýší o 2,5 procenta, stejným tempem jako vloni. V lednu přitom letošní růst největší ekonomiky světa odhadovala na 1,6 procenta.

Banka nadále předpokládá, že HDP eurozóny se v letošním roce zvýší o 0,7 procenta, zatímco loni ekonomika zemí používajících euro vzrostla o 0,5 procenta. Odhad růstu ekonomiky eurozóny na příští rok nicméně banka snížila na 1,4 procenta, zatímco dosud čekala 1,6 procenta. V dalším roce počítá se zpomalením růstu na 1,3 procenta.

Odhad letošního růstu čínské ekonomiky SB zlepšila na 4,8 procenta z dříve předpokládaných 4,5 procenta. Hospodářský růst v Číně by tak měl navzdory zlepšení výhledu zpomalit z loňských 5,2 procenta. Odhad růstu druhé největší ekonomiky světa na příští rok banka navíc zhoršila na 4,1 procenta ze 4,3 procenta.

K výraznému zlepšení výhledu banka přikročila u ruské ekonomiky. Podle nové prognózy se v letošním roce HDP Ruska zvýší o 2,9 procenta, zatímco v lednu SB letošní růst odhadovala na 1,3 procenta. Příští rok sice banka očekává zvolnění růstu na 1,4 procenta, v lednu nicméně předpokládala zpomalení až na 0,9 procenta.

SB rovněž předpověděla, že globální inflace bude v nejbližších letech pokračovat v poklesu. Vloni se snížila na 4,9 procenta z předloňských 7,2 procenta. Banka odhaduje, že v letošním roce bude inflace činit 3,5 procenta a v příštím roce klesne na 2,9 procenta. V následujícím roce by se měla snížit na 2,8 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika