Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky

SB poukázala na příznivý vliv očkování proti covidu-19 a na rozsáhlé stimulační programy v bohatých zemích. Globální hospodářský růst by měl být podle nové prognózy nejrychlejší od roku 1973, kdy činil 6,6 procenta, napsala agentura AP.

Světová banka (SB) zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve předpokládaných 4,1 procenta. Foto: iStock

V loňském roce globální ekonomika klesla o 3,5 procenta, protože pandemie covidu-19 vedla k omezení aktivity podniků i pohybu lidí. SB upozornila, že letošní oživení světového hospodářství bude nerovnoměrné a bude se opírat zejména o silný růst v několika velkých ekonomikách, jako jsou například Spojené státy, které si mohou dovolit vynakládat vysoké částky na stimulační opatření.

„Ačkoli jsou tu vítané známky globálního oživení, pandemie nadále způsobuje chudobu a nerovnost u lidí v rozvíjejících se zemích po celém světě,“ uvedl prezident SB David Malpass. Zároveň vyzval ke globálně koordinované snaze o rychlejší distribuci vakcín proti covidu-19 a ke zmírňování dluhové zátěže, a to zejména v zemích s nízkými příjmy.

Odhad letošního hospodářského růstu ve Spojených státech, které jsou největší ekonomikou na světě, SB zlepšila na 6,8 procenta z dříve předpokládaných 3,5 procenta. V eurozóně by se měl letos hrubý domácí produkt (HDP) podle nového výhledu banky zvýšit o 4,2 procenta a v Číně o 8,5 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika