Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Světová ekonomika
Světová banka varuje: obchodní bariéry mohou vyvolat krizi

Před eskalací obchodních třenic mezi Spojenými státy a jejich hlavními obchodními partnery varovala minulý týden Světová banka. Dovozní tarify by na světový obchod mohly mít dopad srovnatelný s krizí z roku 2008.

Britský server The Guardian informoval o varování Světové banky před riziky ekonomického nacionalismu. Foto: iStock

Britský server The Guardian informoval o varování Světové banky před riziky „ekonomického nacionalismu“, jehož specifickou formu razí například americký prezident Donald Trump.

Zavádění obchodních bariér může mít totiž podle banky vážné dopady na celosvětový obchod a ekonomický růst.

Banka ve svém nejnovějším výhledu spočítala scénář budoucího vývoje a vlivu na obchod, pokud došlo k celosvětovému rozšíření dovozních obchodních bariér.

Jejich rozšíření na maximální úroveň tolerovanou Světovou obchodní organizací (WTO), by způsobil pokles světového obchodu o 9 %.

Rizika obchodního protekcionismu

To by se podle zprávy svým efektem rovnalo krizi z roku 2008. Banka upozornila, že pokud by státy v uplatňování cen postoupily ještě dál za úroveň pravidel WTO, dopad na celosvětový obchod by mohl být ještě prudší.

„Riziko obchodního protekcionismu je reálné. Cokoli sype písek do kol světového obchodu, je rizikem pro světový růst,“ okomentovala pro The Guardian situaci hlavní autorka zprávy Franziska Ohnsorge.

(ska)