Zlato (oz) / USD
1 754,50
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 943,93
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,00 %
USD / CZK
21,63
0,00 %
Světová ekonomika
Švédské hospodářství se již podle ekonomů plně zotavilo z dopadů pandemie

Hrubý domácí produkt (HDP) Švédska se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil o deset procent. Oznámil to dnes švédský statistický úřad. Podle ekonomů se tak švédské hospodářství plně zotavilo z negativních dopadů koronavirové krize a dostalo se nad úroveň z období před jejím příchodem, napsala agentura Reuters.

Výkon švédské ekonomiky překonal o zhruba 0,6 procenta úroveň z období před příchodem pandemie covidu-19. Foto: iStock

Oproti prvnímu čtvrtletí se HDP zvýšil o 0,9 procenta. Růst tak překonal očekávání analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali na 0,7 procenta. Podle analytika Davida Oxleyho ze společnosti Capital Economics navíc výkon švédské ekonomiky o zhruba 0,6 procenta překonal úroveň z období před příchodem pandemie covidu-19.

Švédsko k boji proti koronaviru přistoupilo liberálněji než většina dalších států. Loni švédská ekonomika v důsledku pandemie klesla o 2,8 procenta.

Hospodářský pokles tak byl ve Švédsku mírnější než ve většině ostatních evropských zemí a mnohem menší, než se původně předpokládalo. Švédská vláda minulý měsíc zlepšila odhad letošního hospodářského růstu na 4,7 procenta z dříve předpokládaných 3,2 procenta.

(ČTK)