Zlato (oz) / USD
1 831,02
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 581,30
0,08 %
EUR / USD
1,22
0,01 %
USD / CZK
21,07
0,04 %
Světová ekonomika
Švédská vláda zlepšila odhad letošního růstu domácí ekonomiky

Švédská ekonomika v letošním roce podle vlády navzdory třetí vlně koronaviru poroste rychleji, než se předpokládalo. Vláda dnes předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) se letos zvýší o 3,2 procenta. V předchozí prosincové prognóze přitom letošní růst odhadovala pouze na tři procenta.

Švédská ekonomika se v loňském třetím čtvrtletí vrátila k růstu poté, co ve druhém kvartálu v důsledku pandemie rekordně klesla. Foto: iStock

„Soudíme, že do konce tohoto roku budeme zpátky na úrovni HDP, které jsme dosahovali před touto krizí,“ uvedla švédská ministryně financí Magdalena Anderssonová. Vláda rovněž mírně zlepšila odhad hospodářského růstu pro příští rok, a to na 3,8 procenta z dříve předpokládaných 3,7 procenta.

Švédsko k boji proti koronaviru přistupuje liberálněji než většina dalších států. Loni švédská ekonomika v důsledku pandemie klesla o 2,8 procenta. Hospodářský pokles tak byl ve Švédsku mírnější než ve většině ostatních evropských zemí a mnohem menší, než se původně předpokládalo, napsala agentura Reuters.

Švédská ekonomika se v loňském třetím čtvrtletí vrátila k růstu poté, co ve druhém kvartálu v důsledku pandemie rekordně klesla. Koncem loňského roku však její růst zpomalil a podle odhadů zůstal slabý také v letošním prvním čtvrtletí, upozorňuje Reuters.

(ČTK)