Zlato (oz) / USD
1 818,33
0,54 %
Zlato (oz) / CZK
39 084,38
0,27 %
EUR / USD
1,19
0,21 %
USD / CZK
21,49
0,27 %
Světová ekonomika
Summit NATO potvrdil závazek zvyšovat obranné výdaje

Lídři zemí Severoatlantické aliance se na dnešním summitu zavázali k dalšímu zvyšování výdajů na obranu, po němž dlouhodobě volají zvláště Spojené státy. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga posílí také své příspěvky do společného aliančního rozpočtu. Dřívější závazek vydávat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) do roku 2024 však podle společného prohlášení lídrů splní jen dvě třetiny z třicítky aliančních zemí. Česko mezi nimi podle aktuálního rozpočtového výhledu nebude.

Hranici dvou procent HDP letos podle odhadu NATO dosáhne třetina z třicítky členských zemí, ČR bude s 1,42 procenta osmá od konce. Foto: iStock

USA nesou většinu obranných nákladů aliance a bývalý americký prezident Donald Trump se soustředil na přesvědčování spojenců o potřebě co nejrychleji zvyšovat obranné rozpočty. Jeho nástupce Joe Biden sice v první řadě přijel ujistit alianční kolegy o svém vstřícnějším přístupu a návratu k dřívější loajalitě, avšak peníze byly rovněž velkým tématem.

„Jsme individuálně i kolektivně zavázáni k dalšímu zlepšování rovnováhy při sdílení nákladů a odpovědnosti členů aliance,“ uvádí se v prohlášení lídrů. Komuniké konstatuje, že země mimo USA již sedmým rokem v řadě zvyšují celkové obranné výdaje.

Hranici dvou procent HDP letos podle odhadu NATO dosáhne třetina z třicítky členských zemí, ČR bude s 1,42 procenta osmá od konce. Podle nedávného rozpočtového návrhu ministryně financí Aleny Schillerové nebude Česko na tuto metu schopno dosáhnout ani k roku 2024, který je konečným termínem pro splnění závazku.

Komuniké lídrů označuje dvouprocentní cíl za „vodítko“ a konstatuje, že jej do tří let splní či překročí přibližně dvě třetiny států.

Podle Stoltenberga političtí vůdci aliančních zemí souhlasili i se zvýšením všech tří částí společného rozpočtu, který v řádech jednotek miliard eur dosahuje pouze desetin procenta celkových vojenských výdajů NATO. Více by tak měli spojenci vydávat na fungování svého řídícího centra, vojenských kapacit i na společné investice do strategické infrastruktury.

(ČTK)