Zlato (oz) / USD
1 907,65
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Státy skupiny G7 budou na summitu diskutovat o omezení exportu diamantů z Ruska

Vůdci zemí skupiny velkých ekonomik G7 budou na víkendovém summitu hovořit mimo jiné o způsobech, jak omezit vývoz diamantů z Ruska. Podle agentur DPA a Reuters to před vrcholnou schůzkou v japonské Hirošimě uvedli nejmenovaní diplomaté. Jednání se mají zaměřit na to, jak ruské obchodování s diamanty sledovat, s cílem zavést v pozdější fázi sankce.

diamant
Vůdci zemí skupiny velkých ekonomik G7 budou na víkendovém summitu hovořit mimo jiné o způsobech, jak omezit vývoz diamantů z Ruska. Foto: iStock

„Dá se očekávat, že to bude zmíněno v komuniké summitu G7,“ řekl novinářům nejmenovaný představitel Evropské unie. Uzavření dohody o sankcích v této fázi jednání nepředpokládá, věří ale, že se státy dohodnou na principech omezení vývozu ruských diamantů v budoucnu.

Vývoz diamantů z Ruska byl převážně ušetřen mezinárodních sankcí uvalených na Moskvu po invazi na Ukrajinu loni v únoru. A to navzdory výzvám Ukrajiny a některých evropských zemí k zavedení zákazu.

S návrhem nového balíčku protiruských sankcí, které by zahrnovaly i zákaz dovozu ruských diamantů do zemí Evropské unie, přišlo v dubnu Polsko. Plán však naráží na odpor některých států, jako je například Belgie, která nakupuje značné množství ruských diamantů. Belgie tvrdí, že zavedení zákazu jen v EU by ji nepřiměřeně poškodilo, a volá po globálním přístupu k sankcím souvisejícím s diamanty.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika