Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

S&P potvrdila rating Číny na A+/A-1, očekává nadprůměrný růst ekonomiky

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings dnes potvrdila hlavní rating Číny na stupni A+/A-1 se stabilním výhledem. Očekává, že země si udrží silný hospodářský růst, který bude i v příštích pěti letech nad průměrem ostatních středněpříjmových zemí.

Čína byla jedinou velkou ekonomikou, která rostla i za pandemie. Ilustrační foto: Shutterstock

„Částečně je to díky účinnému zamezení dalšího šíření koronavirové pandemie v Číně a také díky rychlému postupu očkování,“ uvedla ratingová agentura. „Očekáváme, že reálný růst hrubého domácího produktu (HDP) v letošním roce dosáhne 8,3 procenta, než se v letech 2022 až 2024 zmírní zhruba na pět procent,“ cituje ze zprávy agentura Reuters.

Ratingová agentura se také domnívá, že Čína v příštích třech až čtyřech letech zlepší fiskální výkonnost. Měnovou politiku Číny považuje S&P za důvěryhodnou a efektivní, což podle ní dokládá mimo jiné nízká inflace.

Čína rostla i za pandemie

Loni čínská ekonomika vzrostla kvůli dopadům pandemie pouze o 2,3 procenta, což bylo nejméně za posledních 44 let. Čína ale byla jedinou velkou ekonomikou, která rostla i za pandemie. Ekonomika Evropské unie i Spojených států výrazně klesla, v některých zemích byl propad rekordní.

Například v Británii ekonomika klesla o 9,8 procenta, a zaznamenala tak nejhlubší propad za více než 300 let a nejhlubší ze všech zemí sdružených v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V ní je 37 hospodářsky vyspělých států včetně České republiky. Česká ekonomika loni klesla o 5,6 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika