Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Société Générale přijdou úplatky Kaddáfího úředníků draho. Na pokutách zaplatí miliardu dolarů

Francouzská banka Société Générale zaplatí v USA a ve Francii více než jednu miliardu dolarů (téměř 22 miliard Kč) kvůli uplácení libyjských úředníků v éře Muammara Kaddáfího a kvůli manipulacím s klíčovou Londýnskou nabízenou mezibankovní úrokovou sazbou (LIBOR). Informovala o tom agentura Reuters.

Société Générale přijdou úplatky Kaddáfího úředníků draho. Ilustrační foto: iStock

V USA banka zaplatí 585 milionů dolarů za korupci libyjských úředníků, která trvala několik let, a 275 milionů dolarů za manipulace s LIBOR. Kvůli těmto manipulacím se Société Générale rovněž dohodla s Komisí pro termínové obchodování s komoditami (CFTC) na pokutě 475 milionů dolarů.

S francouzským ministerstvem financí se banka v rámci celkového urovnání včera dohodla na zaplacení pokuty 250 milionů eur (6,4 miliardy Kč/293 milionů USD). Tato suma bude z částky placené v USA odečtena, takže celková pokuta lehce přesáhne miliardu dolarů. Sankce pokrývají rezervy, které si banka na tyto účely vytvořila, celkově si dala stranou 2,3 miliardy eur.

Jak uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti, jde o první usnesení týkající se korupce v zahraničí, na kterém spolupracovaly americké a francouzské úřady. Podle ministerstva banka v letech 2004 až 2009 vydala na úplatky přes 90 milionů dolarů, aby si zajistila 14 investic libyjských státních finančních institucí.

Manipulace se sazbami

K LIBOR se pozornost veřejnosti obrátila v roce 2012, kdy vyšly najevo rozsáhlé manipulace s referenčními sazbami. Velké banky v době finanční krize v letech 2007 až 2009 s tichým souhlasem vlád a centrálních bank hlásily nižší sazby, než za jaké si byly schopny půjčovat, aby jim nehrozily existenční problémy.

Nedostatečné kontroly nad stanovováním sazby LIBOR a dalších referenčních sazeb v té době využívali i někteří obchodníci a další zaměstnanci bank k tomu, aby manipulovali se sazbami pro osobní prospěch. Investoři obvinili z manipulace s LIBOR celkem 16 bank, včetně Citigroup, Barclays, Deutsche Bank, HSBC a UBS.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika