Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Světová ekonomika
Snyder: Jsme na cestě k národní sebevraždě

Dluhy v USA už stouply na téměř 70 bilionů dolarů. Většinou se soustřeďujeme na státní dluh, který nyní činí 21 bilionů a dál roste, ale když sečteme všechny formy dluhů ve společnosti, dojdeme k celkovému součtu 70 bilionů. Mnozí se domnívají, že dluhová nevyváženost, která existovala před finanční krizí roku 2008, byla vyřešena, ale tak tomu vůbec není. Naopak žijeme v největší dluhové bublině v historii a každým dnem se hora dluhů zvyšuje.

Dluhy v USA už stouply na téměř 70 bilionů dolarů. Foto: iStock

Jednoduše není matematicky možné, aby růst dluhu pokračoval stejným tempem, jež je mnohonásobně vyšší než růst HDP. V určitém okamžiku tato absurdní bublina praskne. Takže ti, kteří předpovídají mnoho let prosperity, prostě káží bludy, varuje Michael Snyder, autor čtyř knih (např. Začátek konce, Život, na kterém opravdu záleží) na autorském blogu The Economic Collapse.

Zadlužení spotřebitelů po odečtení hypoték dosáhne do konce roku čtyř bilionů dolarů. Korporátní dluh se od poslední finanční krize zdvojnásobil. Tisíce společností jsou na něm natolik závislé, že dokonce i mírný ekonomický pokles by je mohl zcela zlikvidovat.

Dluhy, dluhy, dluhy

Úroveň zadlužení jednotlivých států a lokálních samospráv je také rekordně vysoká, nikdo se o to ale nezajímá. Největším pachatelem je samozřejmě federální vláda. Do státního dluhu přidáváme bilion dolarů ročně od chvíle, kdy Barack Obama vstoupil do Bílého domu. Banka Goldman Sachs předpokládá, že do roku 2028 tempo růstu zadlužování překročí dva biliony dolarů.

Ať už se to stane příští měsíc, příští rok nebo za pět let, je nevyhnutelné, že narazíme do zdi finanční reality. Prozatím jediný způsob, jak si můžeme dál vychutnávat naši současnou životní úroveň poháněnou dluhem, je nafukování dluhové bubliny exponenciálním tempem. Až večírek skončí, zažijeme největší dluhovou krizi v historii, prorokuje Snyder.

Soudný den

Dnes průměrná americká domácnost dluží téměř 140 000 dolarů, což je víc než dvojnásobek mediánu příjmu domácností. A kdybychom zahrnuli podíl jednotlivých domácností na zadlužení firem, na dluzích místní samosprávy, státu a federálnímu zadlužení, bylo by toto číslo mnohonásobně vyšší.

Celý tento dluh nebude nikdy splacen. Nakonec přijde den, kdy se systém pod takovou váhou dluhu úplně zhroutí. A většina Američanů si vůbec neuvědomuje, že se den zúčtování rychle blíží. Jsme doslova na cestě k národní sebevraždě, uzavírá Snyder.

(rek)