Zlato (oz) / USD
1 939,65
1,96 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Slovenský průmysl měl největší propad objednávek za tři roky

Slovenský průmysl, který je motorem exportně orientované ekonomiky země, v srpnu zaznamenal největší výpadek nových objednávek za poslední více než tři roky. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil slovenský statistický úřad. Průmyslové podniky na Slovensku už v létě zasáhl pokles výkonu.

Průmyslová výroba na Slovensku v srpnu proti loňsku klesla téměř o desetinu. Foto: Pixabay

Hodnota objednávek v průmyslu v srpnu po úpravě o inflaci v meziročním srovnání klesla o 9,6 procenta. Snížila se tak třetí měsíc po sobě, zároveň jde o největší propad od léta 2016.

Z jednotlivých průmyslových sektorů hlásili v srpnu méně nových objednávek i výrobci motorových vozidel. Ti zaznamenali pokles objednávek o desetinu, což je nejhorší výsledek za poslední tři roky. Slovensko je v přepočtu na obyvatele největším producentem aut na světě, v zemi mají své závody čtyři automobilky, na které je navázána řada výrobců součástek.

Slovensko podobně jako Česká republika patří v EU k nejprůmyslovějším zemím. Podíl průmyslu na hrubém domácím produktu (HDP) Slovenska loni dosáhl 23,5 procenta.

Průmyslová výroba na Slovensku v srpnu proti loňsku klesla téměř o desetinu, s horšími výsledky se potýkala většina odvětví. Podle ekonomů Slovensko v porovnání s Českem, Maďarskem a Polskem nejvíce doplatilo na ochlazení německé ekonomiky.

Slovenská centrální banka i ministerstvo financí už v září výrazně zhoršily výhled růstu slovenské ekonomiky na letošní i příští rok, hlavně kvůli předpokládanému oslabení zahraniční poptávky.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika