Zlato (oz) / USD
1 284,91
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
29 618,11
0,03 %
EUR / USD
1,12
0,00 %
USD / CZK
23,05
0,04 %
Světová ekonomika
Slovenský prezident jmenoval Kažimíra guvernérem centrální banky

Slovenský prezident Andrej Kiska dnes jmenoval dosavadního ministra financí Petera Kažimíra guvernérem centrální banky (NBS). Do nové funkce nastoupí Kažimír na začátku června, předtím složí poslanecký mandát a odejde z ministerstva.

Žijeme ve složitém období. Každá další prognóza potvrzuje, ať na Slovensku nebo v jiných zemí Evropy a světa, že ekonomický růst se zpomaluje. Není důvod k panice, jsme ve zcela jiné situaci než v roce 2008,“ řekl Kažimír novinářům. Foto: Wikimedia

Ke změně na postu guvernéra NBS dojde po té, co současný šéf centrální banky Jozef Makúch loni oznámil předčasný odchod z funkce, byť jeho stávající šestiletý mandát by mu skončil až na začátku roku 2021. Makúch původně plánoval rezignovat již počátkem letošního března, po žádosti Kažimíra ale došlo k odkladu výměny ve vedení NBS o tři měsíce.

Guvernér NBS zastupuje Slovensko, které je členem eurozóny, i v Radě guvernérů Evropské centrální banky.

„Žijeme ve složitém období. Každá další prognóza potvrzuje, ať na Slovensku nebo v jiných zemí Evropy a světa, že ekonomický růst se zpomaluje. Není důvod k panice, jsme ve zcela jiné situaci než v roce 2008,“ řekl Kažimír novinářům. Upozornil také na možné dopady brexitu či případné obchodní války ve světě.

Padesátiletý Kažimír, dlouholetý místopředseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), se stal ministrem financí v roce 2012. Kondice státních financí se pod jeho vedením v uplynulých letech zlepšovala a letos by Slovensko mělo poprvé hospodařit bez deficitu veřejných financí.

Kažimír uvedl, že v nejbližších dnech se vzdá poslaneckého mandátu. Následně složí funkci ministra a odstoupí ze stranických funkcí ve Směru-SD. Jeho nástupce v čele ministerstva financí zatím není známý.

Klub slovenských ekonomických analytiků po loňském prosincovém hlasování parlamentu, který schválil návrh vlády, aby se guvernérem NBS stal Kažimír, vydal prohlášení, v němž uvedl, že politické nominace ohrožují nezávislost centrální banky.

(ČTK)