Zlato (oz) / USD
1 910,05
0,73 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Slovenská centrální banka zhoršila výhled růstu HDP, očekává vyšší inflaci

Slovenská centrální banka (NBS) zhoršila výhled letošního růstu domácí ekonomiky na 1,3 procenta, dosud čekala na Slovensku růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta. Výhled inflace pak zvýšila na 10,5 procenta z dosavadních deseti procent. Na příští rok naopak očekává proti předchozím odhadům lepší vývoj hospodářství, uvedla dnes v aktualizované prognóze.

Slovensko
Slovenská centrální banka (NBS) zhoršila výhled letošního růstu domácí ekonomiky na 1,3 procenta. Foto: iStock

„Naši nejbližší budoucnost vidíme jako postupnou stabilizaci, ale stabilizaci s riziky, která, pokud se naplní, značně nepříjemně překvapí; při inflaci směrem nahoru, při ekonomickém růstu pak směrem dolů,“ řekl na tiskové konferenci guvernér NBS Peter Kažimír.

Na příští rok NBS zvýšila odhad tempa růstu HDP na 3,2 z dosavadních 2,9 procenta. Inflace by měla podle prognózy centrální banky zpomalit na 6,7 procenta.

Snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) pro gastronomický sektor a sportovní rekreaci firmy podle NBS nepromítly do svých cen.

„Spotřeba domácností, která byla tradičním pilířem ekonomického růstu, při tak vysoké inflaci a při takovém trendu utrácení úspor obyvatelstva bude citelně oslabena. Hlavním tahounem ekonomického růstu nebude domácí spotřeba, ale zahraniční poptávka a vládní spotřeba,“ uvedl Kažimír. Poukázal na problémy Slovenska s čerpáním peněz z evropských fondů, což by podle něj mohlo ohrozit proces přibližování životní úrovně na Slovensku s životní úrovní ve vyspělejších zemí a také modernizaci Slovenska.

Centrální banka předpokládá lepší vývoj na slovenském trhu práce. Míra nezaměstnanosti podle mezinárodní metodiky by se měla z loňských 6,1 procenta postupně snížit a do roku 2025 klesnout na 5,1 procenta.

Kažimír také řekl, že s ohledem na očekávané vysoké deficity v hospodaření státu i v příštích letech bude muset Slovensko šetřit. Zadlužení země výrazněji stouplo za epidemie nemoci covid-19, letos pak stát počítá s výdaji na kompenzace vysokých cen energií.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika