Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Slovenská centrální banka už na příští rok očekává růst domácí ekonomiky

Slovenská centrální banka (NBS) snížila odhad letošního růstu ekonomiky na 1,5 procenta z dosavadních 1,8 procenta, na příští rok už ale na rozdíl od předchozí prognózy očekává růst hrubého domácího produktu (HDP), a to o 1,6 procenta. NBS to dnes uvedla v nové prognóze, která zahrnuje opatření proti vysokým cenám energií. V příštím roce by inflace měla být proti původním odhadům nižší.

Slovensko

Slovenská centrální banka (NBS) očekává příští rok růst hrubého domácího produktu (HDP), a to o 1,6 procenta. Foto: iStock

„Ekonomiky eurozóny jsou trochu odolnější, než jsme původně mysleli. Hlavně bylo přijato množství plánů na kompenzace vysokých cen energií, na jistou administrativní regulaci těchto cen,“ řekl na tiskové konferenci guvernér NBS Peter Kažimír. Ještě v září NBS odhadovala, že ekonomika Slovenska v příštím roce klesne o jedno procento.

Letos i v příštím roce Slovensko podle NBS bude čelit dvouciferné inflaci, vývoj v příštím roce by ale měl být proti dosavadním odhadům příznivější. Na příští rok NBS snížila výhled inflace na deset z dosavadních 18,3 procenta. To by znamenalo, že průměrná mzda po zohlednění inflace by se v zemi mohla vrátit k růstu.

V roce 2024 by tempo ekonomického růstu Slovenska mělo dál zrychlit, a to na 2,9 procenta. Byl by to ale horší výsledek, než NBS dosud čekala.

Slovenská centrální banka po letošním poklesu míry nezaměstnanosti na 6,2 procenta očekává v příštím roce její nárůst na 6,6 procenta. V dalších dvou letech by se situace na trhu práce měla zlepšovat.

(ČTK)