Zlato (oz) / USD
1 501,06
0,40 %
Zlato (oz) / CZK
34 880,12
0,41 %
EUR / USD
1,11
0,02 %
USD / CZK
23,24
0,01 %
Světová ekonomika
Slovenská centrální banka mírně snížila výhled růstu ekonomiky

Slovenská centrální banka (NBS) nepatrně snížila výhled letošního růstu hrubého domácího produktu (HDP) Slovenska. Ve zveřejněné prognóze dnes také upozornila, že případné vystoupení Británie z EU bez dohody s evropským blokem by ovlivnilo slovenské hospodářství, dopady takového kroku na ekonomiku pětimilionové země pod Tatrami by ale nebyly výrazné.

Hlavním tahounem slovenské ekonomiky by měl být export, a to navzdory zpomalování růstu světové ekonomiky. Foto: Wikipedie

NBS letos počítá s růstem HDP o 4,2 procenta proti předchozímu výhledu 4,3 procenta. Odhad na příští rok ponechala na úrovni čtyř procent se zpomalením na tři procenta v roce 2021.

Hlavním tahounem slovenské ekonomiky by měl být export, a to navzdory zpomalování růstu světové ekonomiky. NBS totiž předpokládá pozitivní vliv rozšiřování produkce v odvětví automobilového průmyslu na Slovensku.

Ekonomická prognóza centrální banky počítá s tím, že nenastane brexit bez dohody. Opačný vývoj by podle NBS do roku 2023 vyústil v kumulativní snížení úrovně HDP Slovenska o 0,7 až 1,1 procenta.

Důvodem by byl proti očekávání nižší růst britské ekonomiky a také nižší dovoz zboží do Británie z ostatních států EU kvůli zavedení obchodních bariér.

(ČTK)