Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Slábnoucí inflace umožnila ruské centrální bance snížit úrok na 7,5 procenta

Ruská centrální banka své rozhodnutí zdůvodnila zejména slábnoucí inflací, za jejímž poklesem je série faktorů zavedených začátkem letošního roku. Další snižování sazeb už ale centrální banka nenaznačila.

Rusko

Ruská centrální banka dnes podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 7,5 procenta. Foto: iStock

Ruská měnová autorita uvedla, že ekonomika potřebuje levnější úvěry, pokud se má zpomalit její pokles. Ten je výsledkem válečného tažení proti Ukrajině, které devastuje hospodářství obou zemí – Ukrajiny i Ruské federace.

V letošním roce bylo dnešní zasedání bankovní rady už páté, na kterém centrální bankéři rozhodli o snížení základní sazby. Bezprostředně po zahájení invaze na Ukrajinu centrální banka základní úrok více než zdvojnásobila a posunula jej na 20 procent, aby zmírnila odliv kapitálu a podpořila finanční stabilitu.

Analytici v anketě agentury Reuters se snížením základní sazby o půl procentního bodu dnes počítali.

Centrální banka ve svém komentáři neposkytla žádný výhled měnové politiky na nejbližší období. Domácnosti i firmy podle ní nadále očekávají zvýšenou inflaci, což podle analytiků znamená, že pravděpodobnost dalšího snížení základních úroků se snižuje.

Základní úroková sazba centrální banky ovlivňuje cenu peněz, a reguluje tak poptávku po financování. Snížení základního úroku podporuje ekonomickou aktivitu, protože firmy jsou schopny svou činnost financovat levněji. Naopak pro střadatele není snížení úroků dobrá zpráva, protože jejich naspořené peníze se méně zhodnocují.

(ČTK)